Jak przygotować skórę do zabiegów peelingami chemicznymi

peeling chemiczny

Zabiegi z użyciem kwasów (peelingów chemicznych) są jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Wpływają na poprawę struktury i kondycji skóry. Po ich zastosowaniu następuję wyraźna poprawa kolorytu skóry, jak i jej odmłodzenie. Często pod koniec lata wiele osób dostrzega mankamenty na swojej skórze, m. in.: przebarwienia, przesuszenie, zmęczony wygląd skóry, czy powierzchowne zmarszczki. Stąd też jesień i zima są doskonałym momentem na zaplanowanie sesji zabiegowej z użyciem kwasów. Wykorzystanie peelingów kwasowych jest doskonałym rozwiązaniem na zrewitalizowanie skóry twarzy, szyi, pleców, dekoltu, czy nawet dłoni. Przed zastosowaniem preparatów zawierających kwasy chemiczne należy zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami, które uchronią przed komplikacjami i powikłaniami.

Czym jest peeling chemiczny ?

Peeling chemiczny jest zabiegiem polegającym na zastosowaniu na skórę, precyzyjnie dobranej mieszanki związków chemicznych o określonym stężeniu. Zadaniem tych substancji jest przeniknięcie w głębsze warstwy skóry i efektywne oddziaływanie na struktury skóry, w tym m. in.: na kolagen i elastynę. Na rynku kosmetycznym jest bardzo wiele rodzajów peelingów chemicznych, które należy dopasowywać do potrzeb skóry i defektów jakie na niej występują.

Prawidłowo dobrane kwasy są w stanie przynieść spektakularne efekty, ponieważ odpowiadają za wywołanie różnych efektów zachodzących w tkankach: uszkodzenie, eliminację i regenerację. Wszystkim tym procesom towarzyszy wystąpienie stanu zapalnego, ale o kontrolowanym przebiegu. Do wykonania peelingu chemicznego używa się m.in.: kwasu salicylowego, ferulowego, glikolowego, mlekowego, migdałowego, laktobionowego. Najczęściej jednak wykorzystuje się mieszanki kwasów o niższych stężeniach. Peelingi kwasowe najczęściej występują w formie żelu lub alkoholu. W przypadku peelingu alkoholowego, intensywność jego działania zależy od ilości położonych warstw na skórę, natomiast jeśli chodzi o żel intensywność jest uzależniona od ilości preparatu położonego na skórę i czasu ekspozycji. Penetracja kwasu żelowego jest wolniejsza, niż w przypadku kwasu alkoholowego.

Rodzaj kwasu należy dobierać do indywidualnych potrzeb klienta. Bez względu na to jaki kwas zostanie użyty podczas zabiegu należy pamiętać, że każda firma ma odpowiednie procedury, które wymagają odpowiedniego przygotowania skóry do zabiegu.

Przygotowanie skóry do zabiegu eksfoliacji

Aby peeling chemiczny przyniósł wymagane efekty oraz był bezpieczny, należy odpowiednio przygotować skórę i zastosować się do poniższych zaleceń:

  1. Należy używać, na dwa tygodnie przed wykonaniem peelingu, kremy zawierające w swoim składzie:

2. Tydzień przed peelingiem chemicznym nie wolno wykonywa depilacji woskiem, elektrolizy.

3. Należy unikać zabiegów złuszczających – mikrodermabrazji, preparatów z retinoidami oraz drażniących skórę, szorstkich gąbek.

4. W dniu zabiegu, mężczyźni nie powinni golić zarostu.

5. Odstawić leki światłouczulające (np. retinoidy) oraz herbatki ziołowe światłouczulające (np. dziurawiec).

Technika wykonywania peelingu składa się z aplikacji jednej lub kilku warstw preparatu na skórę w celu sprowokowania kontrolowanego oparzenia chemicznego. Wiąże się to zazwyczaj z kilkuminutowym uczuciem pieczenia skóry, które zanika w ciągu kilku lub kilkunastu minut.

Przed nałożeniem peelingu odtłuszczamy skórę, następnie aplikujemy wybrany preparat jednolicie. Po upływie porządnego czasu, neutralizujemy kwas odpowiednim preparatem lub wodą. Jeżeli kwasy rozpuszczają się w wodzie to używamy neutralizator, jeśli rozpuszczają się w alkoholu i olejach roślinnych to do zmywania wystarczy tylko woda.Nakładamy krem.

W większości przypadków chemabrazja jest zabiegiem bezbolesnym. Jednakże peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasów organicznych, mogą powodować tkliwość, nasilają uczucie napięcia, ściągnięcia skóry oraz zaczerwienienie. Wszystkie te dolegliwości ustępują samoistnie po upływie kilku dni. Odczuwanie bólu jest zależne od indywidualnej wrażliwości klienta.

Zalecenia po zabiegu eksfoliacji

Po wykonaniu peelingu chemicznego należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry. Uchroni to przed wystąpieniem podrażnień i pozwoli na uzyskanie zadowalających efektów zabiegowych.

  1. Unikanie ekspozycji na słońce, przez okres 4 tygodni.
  2. Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, co najmniej SPF 30 lub 50.
  3. Bezwzględny zakaz zdrapywania łuszczącego się naskórka.
  4. Zakaz stosowania kremów z AHA, przez okres 2 tygodni.
  5. Optymalnie stosowanie kremów z witaminą C, w celu zoptymalizowania efektów zabiegu.
  6. Intensywne nawilżanie skóry, także picie dużej ilości wody.
  7. Unikanie mocnego pocierania skóry.
  8. Rezygnacja z solarium i sauny, nadmiernej aktywności fizycznej.

Rodzaj użytego do zabiegu eksfoliacji kwasu, należy dostosować do potrzeb skóry i oczekiwań klientów.

Praktyczne porady

Podsumowując…

Młody, zdrowy wygląd skóry? Bardziej napięta, gładsza, rozświetlona skóra? Taki efekt przyniesie dokładnie zaplanowana procedura z użyciem peelingów chemicznych oraz odpowiednie przygotowanie skóry do tego typu zabiegu. Regularne wykonywanie peelingów chemicznych pozwala zachować dobrą kondycję skóry i normalizuje jej stan.

Exit mobile version