Metody niwelowania przebarwień posłonecznych

przebarwienia

Profilaktyka i odpowiednio dobrane substancje stosowane przez dłuższy czas mogą przynieść oczekiwany efekt redukcji przebarwień bez ryzyka nawrotów. Bez względu na to, na jaki zabieg się zdecydujemy, to w każdym przypadku potrzebna będzie systematyczność i szczególne zwrócenie uwagi na ochronę przeciwsłoneczną. Inaczej nasze wysiłki mogą nie przynieść rezultatu lub dać skutek odwrotny do zamierzonego.

Celem leczenia przebarwień jest zahamowanie syntezy melaniny. Istotnym założeniem terapii jest eliminacja czynnika wywołującego, czyli np. zaprzestanie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, czy hormonalnej terapii zastępczej, maksymalne ograniczenie ekspozycji na promienie słoneczne.

Dostępne techniki zabiegowe dają szerokie spektrum działania w usuwaniu zmian barwnikowych. Odpowiedni ich dobór wpływa na skuteczność usuwania przebarwień.

Terapia rozjaśniania przebarwienia powinna być dobrana indywidualnie, ponieważ nie można klasyfikować wszystkich zmian barwnikowych tak samo. Zabiegi powinny być poprzedzone właściwą analizą, w tym ustaleniu głębokości zmiany (lokalizacji barwnika).

Na rynku mamy do dyspozycji szereg zabiegów działających rozświetlająco. W gabinetach kosmetologicznych jest możliwość stosowania metod pojedynczych lub łączonych.

Zabiegami, które możemy zastosować w redukcji przebarwień, są: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, zabiegi z używaniem substancji rozjaśniających, laseroterapia, mezoterapia mikroigłowa i igłowa.

Cosmelan – zawiera:

  • składniki aktywne hamujące tyrozynazę – połączenie sześciu głównych składników aktywnych o najwyższej skuteczności i najwyższej tolerancji dla skóry
  • składniki aktywne hamujące DOPAtautomerazę i eumelaninę – Cosmelan zawiera składniki aktywne, skutecznie hamujące działanie kluczowych enzymów w procesie tworzenia się melaniny
  • złożony mechanizm hamujący melanogenezę – utrudnia migrację melanosomów do keratynocytów tym samym eliminując ich stymulację przez promienie UV
  • kompleks witaminowy – silne działanie antyoksydacyjne neutralizujące wolne rodniki. Kompleks stymuluje produkcję kolagenu i pobudza odnowę komórkową skóry. Skóra staje się rozjaśniona i promienna
  • składniki aktywne pochodzenia naturalnego – składniki pochodzenia roślinnego o właściwościach rozjaśniających, które nawilżają i wygładzają skórę
  • filtry przeciwsłoneczne – połączenie fizycznych i chemicznych filtrów z działaniem przeciwrodnikowym chroniącym przed promieniami UVA i UVB
  • składnik złuszczający – przyspiesza naturalny proces złuszczania naskórka, a tym samym zapobiega powstawaniu przebarwień
  • brak konserwantów i substancji zapachowych – formuła emulsji wspomaga penetrację naskórka.

Dermamelan – zawiera:

Peelingi chemiczne

W postępowaniu należy uwzględnić również leczenie z zastosowaniem terapii łączonych. W zaburzeniach pigmentacji o dużym nasileniu stosowane są preparaty na bazie kwasu kojowego (zazwyczaj w terapii łączonej z α-hydroksykwasami np. 10-15% kwasu glikolowego), hydrochinonu. Stosuje się również wymienione metody leczenia naprzemiennie z kwasem azelainowym oraz roztworem tretynoiny. Coraz częściej działa się również po przez silnie złuszczające peelingi chemiczne w stężeniu 50-70% w przypadku kwasu glikolowego lub 30-35% kwasu trójchlorooctowego. Do redukcji przebarwień może być również stosowana terapia witaminą C. Metodą rozjaśniającą, która przynosi dobre rezultaty jest terapia skojarzona z kilku preparatów wybielających oraz filtrów UV.

Działanie rozjaśniające poprzez stosowanie wybielających substancji kosmetycznych w połączeniu ze środkami złuszczającymi daje również świetne rezultaty, ponieważ taki rodzaj leczenia pozwala jednocześnie hamować proces melanogenezy i odbudować naskórek pozbywając się komórek obładowanych pigmentem.

Jeśli chodzi o składniki aktywne, to warto postawić na mieszaninę substancji o różnym sposobie działania – to ważne ze względu na heterogeniczną przyczynę powstawania przebarwień. Najczęściej łączy się więc inhibitory tyrozynazy, np. kwas azelainowy czy kwas askorbinowy, z substancjami złuszczającymi naskórek – w tej grupie ważne miejsce zajmuje retinol.

Dermaqual DERMAECLAT Koktajl rozjaśniający dla skóry wrażliwej

Preparat rekomendowany dla skóry każdego typu o działaniu rozjaśniającym i zapobiegającym powstawaniu wolnych rodników. Zawartość ekstraktu z alg halidrys siliquosa doskonale redukuje aktywność tyrozynazy, zapobiegając powstawaniu przebarwień. Dodatkowo połączenie glutationu z ekstraktem z kudzu i kwasem foliowym działa antyoksydacyjnie. Serum można wprowadzać za pomocą: mezoterapii mikroigłowej, bezigłowej, elektroporacji, jonoforezy.

Mezoterapia igłowa na przebarwienia

· Aquashine BR to wyjątkowy produkt o działaniu przeciwstarzeniowym, rekomendowany w terapii rewitalizacji skóry i walki z przebarwieniami. Produkt rozjaśnia skórę, zapobiega powstawaniu przebarwień oraz rozświetla, poprawiając elastyczność skóry. Dodatkowo rewitalizuje, głęboko nawilża i nawadnia skórę. Aquashine BR przeznaczony jest do skóry twarzy, szyi, dekoltu. Aquashin BR redukuje przebarwienia, plamy starcze i piegi oraz zmniejsza proces syntezy melaniny. Zapobiega również procesowi nadmiernej hiperpigmentacji, rozświetla oraz wyrównuje koloryt skóry. Aquashine BR redukuje drobne zmarszczki, rewitalizuje zmęczoną i przesuszoną skórę oraz nawilża i nawadnia.

· PQ AGE to peeling z właściwościami ujędrniająco – liftingującymi, zapewniający głęboką stymulację bez naruszenia powierzchni właściwej skóry. Gładsza i młodsza skóra jest widoczna zaraz po zabiegu. Kuracja może być wykonywana o każdej porze roku – również latem – oraz łączona z innymi procedurami mezoterapii.
Zastosowanie:

Laseroterapia na przebarwienia

Laseroterapia stosowana w leczeniu zmian barwnikowych okazała się pomocna w wielu zaburzeniach pigmentacyjnych. Obecnie istnieje wiele różnych laserów i źródeł światła, które mogą być również skuteczne w leczeniu przebarwień skóry. Ze względu na szeroki spektrum absorpcji melaniny, który waha się od 250 do 1200 nm, melanina może być celowana przez wszystkie obecnie używane lasery dermatologiczne światła widzialnego i podczerwieni. Najczęściej terapię tę zaleca się pacjentom, u których histologiczne umiejscowienie zaburzeń znajduje się w skórze właściwej, ponieważ leczenie zewnętrzne nie jest w ich przypadku skuteczne.

Do laserów wykorzystywanych najczęściej w leczeniu zaburzeń barwnikowych należą:

Exit mobile version