Rozstępy – terapie zabiegowe

rozstępy

Rozstępy są trwałym defektem skórnym, dotykającym aż 90% populacji. Najczęściej występują na obszarach brzucha, ud, piersi, ramion lub bioder. Tworzą charakterystyczne białe pasma na skórze. Na skutek szybkiego rozciągania się skóry dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastycznych, spowodowane jest to zbyt małą syntezą kolagenu lub jego rozpadem. Powodem takiego zjawiska może być na przykład przybranie na wadze w krótkim czasie, ciąża, dorastanie, terapie hormonalne lub stan zapalny. W przypadku wystąpienia takich zmian, można od razu zauważyć ścieńczenie skóry lub jej zmarszczenie. Możemy wyróżnić dwie fazy tworzenia się rozstępów: fazę zapalną i fazę zanikową:

Zazwyczaj skóra po zagojeniu się rozstępów jest ścieńczona i wiotka. Bardzo trudno doprowadzić ją do stanu sprzed wystąpienia bliznowacenia. Jednak fazę gojenia każdy przechodzi indywidualnie – u niektórych rozstępy po zagojeniu mogą być zupełnie niewidoczne.

Czynniki sprzyjające powstawaniu rozstępów

Pojawianie się rozstępów może być uwarunkowane czynnikami, które osłabiają sieć włókien kolagenowych w skórze. Są to między innymi: czynniki genetyczne, dieta, niedobory cynku, zwiększony poziom estrogenu w organizmie, np. ciąża lub przyjmowanie leków hormonalnych, podwyższony poziom kortyzolu, który zaburza prawidłową pracę fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu w skórze. 1

Wpływ na powstawanie rozstępów ma również nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Podwyższony poziom kortyzolu, np. w chorobie jaką jest niedoczynność tarczycy, może zaburzać funkcję fibroblastów i produkcję kolagenu. 3 Mężczyźni posiadają gęstszą sieć włókien kolagenowych i elastycznych, dlatego rozstępy pojawiają się częściej u kobiet.

Przegląd najefektywniejszych terapii zabiegowych z użyciem odpowiednich preparatów

Świetnym wyborem będzie terapia stymulatorami tkankowymi np. z użyciem produktu Linerase. Jest to preparat zawierający 100mg kolagenu typu I, a swoim działaniem zagęszcza sieć włókien kolagenowych. Pełna kuracja obejmuje zazwyczaj od 2 do 4 zabiegów w odstępach 14 – 21 dni. Procedura zabiegowa obejmuje wykonanie 1 zabiegu Linerase co 3 miesiące lub powtórzenie pełnej terapii po ok. 6 – 12 miesiącach.

Warty uwagi będzie również atelokolagen firmy Nithya. Jest to ampułka z 200mg kolagenu typu I nowej generacji. Zabieg dedykowany jest do regeneracji i odbudowy skóry. Stymuluje on produkcję nowych fibroblastów, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, wspierając syntezę kolagenu. Procedura zabiegowa obejmuje trzy aplikacje w odstępach co 21 dni. Dawka przypominająca powinna zostać podana po miesiącu, a dla podtrzymania efektów, kurację można powtórzyć po 6 miesiącach.

RRS® Ha Strimatrix to produkt zawierający nieusieciowany kwas hialuronowy oraz biorewitalizujący koktajl. Składniki czynne, które odbudują skórę atroficzną to czynniki wzrostu fibroblastów + Sodium DNA, aminokwasy tj. alanina, glicyna, lizyna, prolina, seryna, przeciwutleniacze, witaminy, koenzymy, flawonoidy, kwasy tłuszczowe, saponiny czy triterpeny. W terapii należy wykonać 1 sesję w tygodniu, ok. 4-6 sesji. Rekomendowana ilość sesji w roku: 1-3 sesji.

Stymulator który rewelacyjnie poradzi sobie w terapii blizn to na pewno nasza nowość na rynku – Sunekos Body. Jest to preparat przeznaczony do regeneracji obwiśniętych tkanek, wiotkiej skóry, wypłycania rozstępów. Unikalna i opatentowana technika pozyskiwania aminokwasów w połączeniu z hialuronianem sodu doskonale nawilżają i ujędrniają skórę poprzez pobudzenie pracy fibroblastów. Skóra po zabiegu odzyskuje sprężystość i jędrność. Zalecana sesja zabiegowa to 3 zabiegi w odstępach 14 dni. W składzie znajdziemy m.in. hialuronian sodu o działaniu nawilżające i ujędrniające, glicynę aminokwas aktywujący syntezę kolagenu, L-prolina o silnych właściwościach higroskopijnych, L-alanina i L-leucyna czyli składniki o silnym działaniu antyoksydacyjnym, L-lizyna wzmacniająca odporność skóry, L-walina aminokwas wspierający procesy naprawcze.

DIVES peel – TCA-X3 30% Deep to produkt rekomendowany dla każdego typu skóry. Zastosowany w preparacie kwas trójchlorooctowy prowadzi do kontrolowanej koagulacji białek zawartych w skórze sięgających nawet warstwy brodawkowej. Dzięki chemicznej ingerencji w strukturę skóry pobudzone zostają procesy naprawcze inicjujące naturalną redermalizację. Dodatkowo usuwamy nagromadzone martwe komórki naskórka oczyszczając cerę, wygładzając ją oraz redukując przebarwienia. Zabieg z użyciem tak wysokiego stężenia kwasu TCA jest w stanie poradzić sobie z fazą zapalną oraz zanikową rozstępów. Peeling oddziałuje na warstwę brodawkową, stąd efekt zagęszczenia sieci włókien kolagenowych przez pobudzenie fibroblastów do pracy. Odbuduje jędrność skóry atroficznej, spłyci blizny poniżej powierzchni skóry. Cykl zabiegowy składa się z 2 – 4 zabiegów. Cykl można powtórzyć maksymalnie 2 razy w roku w razie potrzeby.

Terapie łączone na rozstępy

Istnieje wiele metod spłycania blizn atroficznych w tym rozstępów. Gdy blizny są w fazie zapalnej, można wykonywać regularnie peelingi mechaniczne, chemiczne czy zadziałać laserem. Możliwym jest, że blizny w fazie zanikowej będą mniej widoczne. Faza zanikowa jest cięższa do zniwelowania, ze względu na charakter blizn. Należy udać się do specjalisty i wykonać serię zabiegową lasera frakcyjnego, radiofrekwencji mikroigłowej, mezoterapii lub głębokiej mikrodermabrazji z peelingami chemicznymi. Spłycanie blizn jest czasochłonne oraz bardzo kosztowne, dlatego im szybciej podejmiemy terapię tym lepsze efekty zabiegowe zaobserwujemy. W przypadku ryzyka pojawienia się rozstępów na skórze, na przykład gdy kobieta zachodzi w ciążę, można zadziałać prewencyjnie i wzmacniać sieć włókien skórnych. Warto wtedy dietę wzbogacić w cynk, oleje omega lub orzechy. Należy nawilżać skórę narażoną na rozciągnięcie skóry olejami ze słodkich migdałów, olejem rycynowym, oliwą z oliwek, co może wpłynąć na jej elastyczność.

1 Kaniewska M. Podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce. WSIP, Warszawa 2013: 201-270
2 Chang A., Agredano Y., Kimball A. Risk factors associated with striae gravidarum. J Am Acad Dermatol 2004; 51: 881–885.
3 Kaniewska M. Kosmetologia Podstawy. Wyd. I. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011: 194–196.

Exit mobile version