Cellulit to efekt trwałego ucisku adipocytów na naczynia krwionośne i limfatyczne. Następstwem tego jest obrzęk. Potocznie mówiąc nadmierna ilość wody w organizmie. Warto zdawać sobie sprawę, kiedy zgłosić się z tym problemem do specjalisty, by efektywnie pozbyć się problemu.
Rola kosmetologa podczas usuwania obrzęku limfatycznego opiera się na dwóch filarach. Po pierwsze, można zaproponować klientce wizytę u angiologa, wspierając ją jednocześnie działaniami opierającymi się na zabiegach aparaturowych i manualnych, mających na celu ulepszenie cyrkulacji limfy i jakości krążenia.
Po drugie, można też zasugerować pomoc autonomiczną bez udziału terapii farmakologicznych. Głównym zadaniem pacjentki jest w tym czasie utrzymywanie zdrowego trybu życia, dbanie o bilans kaloryczny i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Taki program jest już z reguły wystarczający dla osób, których stopień zaawansowania cellulitu jest nieduży. Trzymanie się tych reguł zazwyczaj okazuje się być stosunkowo proste, co przekłada się na naprawdę zadowalające efekty.
Jak powstają zastoje?
Zasadniczą przyczyną zastoju wody w organizmie jest brak zdolności węzłów chłonnych i układu limfatycznego do wydalania toksyn i innych metabolitów powstających podczas przemiany materii. Proces detoksykacji staje się wówczas niewydajny.
Do przyczyn tego zjawiska należą: jedzenie produktów z dużą ilością soli, mała aktywność fizyczna, problemy hormonalne i oczywiście niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Odwodnienie stanowi przeszkodę dla swobodnego przepływu płynów.
Gdy człowiek pije często odpowiednio duże ilości wody, wówczas węzły chłonne zaczynają przyspieszać tempo swojej pracy. Stają się bardziej efektywne, w konsekwencji stymulując proces diurezy. Częstsze oddawanie moczu przynosi ulgę w dokuczających obrzękach. Podobne efekty można uzyskać dzięki wsparciu zabiegami manualnymi i technologicznymi usprawniającymi drenaż limfatyczny. Ma on za zadanie poprawę motoryki układu chłonnego i redukcję obrzęków. Gdy pacjentka jednocześnie pije duże ilości płynów, dochodzi wówczas do naturalnego procesu oczyszczania z toksyn.
Trafna diagnoza to podstawa
Trzeba pamiętać, że aby rozpocząć serię zabiegów kosmetologicznych, należy najpierw zidentyfikować źródło i formę problemu. Idealnym testem na określenie formy obrzęku jest naciśnięcie palcem danego miejsca na ciele i oszacowanie, jak długo utrzymuje się ślad w postaci wgłębienia. Jeżeli jest ono widoczne przez kilka sekund, mamy wówczas do czynienia z zastojem limfatycznym. W takiej sytuacji należy rozszerzyć diagnostykę i wykluczyć inne dolegliwości, które mogą być współwystępujące.
W tym celu najlepiej odbyć wizytę u angiologa i wykonać USG Dopplera, które pomoże w ocenie przepływu naczyniowego. Jeżeli problem występuje jedynie w określonych sytuacjach lub porach roku, na przykład: w trakcie wakacji (w wyniku wysokich temperatur) lub przy noszeniu ciasnego obuwia, wystarczy po prostu wizyta u kosmetologa. Wówczas możemy działać na obrzęk miejscowo.
Jakie zabiegi?
Obecnie do walki z obrzękami limfatycznymi wykorzystujemy technologie, które charakteryzują się pełną certyfikacją medyczną i opracowanymi programami zabiegowymi. Jak już wcześniej wspomniałam, jedną z najskuteczniejszych metod terapii tej przypadłości jest drenaż limfatyczny ze wsparciem endermologii. Najogólniej mówiąc, jest to masaż całego ciała, poprzez który minimalizujemy nadmiar płynów w organizmie. Należy przy tym pamiętać, że najważniejszą zasadą jest regularne wykonywanie określonej serii zabiegów.
W trakcie eliminacji nadmiaru wody z organizmu, zależy nam na mechanostymulacji. Drenaż limfatyczny, na poziomie zarówno naskórka, skóry właściwej, jak i tkanki podskórnej, powinien być uzupełniany o zabiegi i czynności, które w tym pomogą. Warto przy tym podkreślić, że organizm nie posiada magicznej pompy do usuwania wody z organizmu.
Jeżeli chodzi o mechanostymulację, to najnowsze urządzenia do endermologii pracują właśnie w tych trzech wymiarach skóry. Dzięki temu jest to obecnie najsilniejsza dostępna stymulacja, która z bardzo dużym szacunkiem odnosi się do skóry. Wykonując zabiegi tym najnowszym urządzeniem, mamy do czynienia z bardzo dużym wzrostem elastyczności skóry, a co za tym idzie – nie tylko usprawniamy drenaż limfatyczny organizmu, ale przede wszystkim poprawiamy kondycję naczyń krwionośnych, które w zaburzeniach układu limfatycznego bardzo cierpią. Kondycjonujemy naskórek, czyli stymulujemy produkcję fibroblastów, uruchamiamy naturalny mechanizm produkujący elastynę i kolagen, po to, aby skóra była bardziej plastyczna, a dzięki temu lepiej radziła sobie z obrzękami. Trzeba więc działać trójwymiarowo – nie skupiać się wyłącznie na tym, aby „przepchnąć” limfę, ale również aby zadziałać na poziomie naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Bardzo skuteczną metodą terapii obrzęku limfatycznego, jest presoterapia.
Opiera się na bandażowaniu ciała, które jako takie – podobnie jak endermologia – również było wykorzystywane w medycynie od wielu lat. Wykorzystywany w tym celu bandaż nasączony jest składnikami aktywnymi. Nie zapominajmy przy tym, że jest to jedynie działanie miejscowe i doraźne.
Obecność cellulitu jest tylko objawem. Możliwe, że kobieta cierpi na zaburzenia krążenia, co może powodować, że niepożądany stan będzie nawracał. Stosując w takich przypadkach drogeryjne kosmetyki z niskimi stężeniami aktywnych składników, nie ma szans na powodzenie i zniwelowanie obrzęków.
Farmakoterapia, suplementacja i dieta
Jeśli chodzi o naturalne ziołolecznictwo, to bardzo dużym sprzymierzeńcem jest po prostu picie dużych ilości wody (min. 2,5 l wody dziennie) wzbogaconej np. o wyciąg z pokrzywy, która ma najbardziej moczopędne działanie, jeśli chodzi o produkty bez skutków ubocznych. Pokrzywa nie jest bowiem fotouczulająca, co jest bardzo ważne w okresie letnim. Dostępne są również preparaty w tabletkach czy kapsułkach zawierające wyciąg z pokrzywy. Optymalną dawką w tym przypadku jest 150-500 mg na dobę ekstraktu pokrzywowego. Jeśli obrzęki są intensywne, zaczynamy od wyższej dawki, wspomagając się następnie preparatami o mniejszym stężeniu.
Farmakoterpia pomagająca na układ limfatyczny również jest szeroko stosowana. Są to jednak leki przepisywane na receptę, więc oczywiście muszą być one skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Mówimy tutaj o substancjach moczopędnych, pobudzających diurezę.
Jeśli mamy problem z obrzękami, musimy wyeliminować pokarmy przetworzone, które niekorzystnie wpływają na wygląd i samopoczucie. Jeśli natomiast chodzi o sól kuchenną, to mamy tu do czynienia z nadmiarem sodu i niedoborem potasu. A właśnie o tę równowagę sodowo-potasową chodzi – jeśli w diecie jest nadmiar sodu, pod postacią choćby popularnej soli kuchennej, jego właściwości są wówczas takie, że działa trochę jak pompa. Wysysa wodę z naszych komórek, gromadząc ją w przestrzeniach międzykomórkowych, a co za tym idzie – pojawia się cellulit wodny w postaci grudek widocznych na skórze, jak i problem z nadmiernym zatrzymywaniem wody i obrzękami.
Niedobór potasu powoduje natomiast, że również gromadzimy wodę, której nasz organizm nie chce się pozbywać, ponieważ jest ona naturalnym uzupełnieniem tego niedoboru.
Dlatego warto wykonać badania z krwi, które pokażą, jaki jest poziom potasu w organizmie. Jeśli występują niedobory, wówczas po konsultacji z lekarzem – choćby rodzinnym – można suplementować ten związek w codziennej diecie, co również bardzo usprawni naturalną pompę limfatyczną.
Dostępnych jest też bardzo dużo dobrej jakości suplementów, bazujących głównie na wyciągach roślinnych, które również warto wypróbować. Ewentualnie – zamiast suplementacji, która może być podciągnięta pod formę farmakoterapii, można też – jak wspomniałam już wcześniej – po prostu pić różnego rodzaju napary. Bardzo istotne przy suplementacji i farmakoterapii jest też jednak to, aby stosować produkty, które będą uszczelniały naczynia krwionośne. Ich jakość ma bowiem ogromny wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie. Warto zatem uzupełniać dietę o produkty, takie jak witamina C, wyciąg z ruszczyka czy kasztanowca.
Dlaczego obrzęki to problem kobiet?
Z reguły to kobiety mają problemy z cellulitem, ponieważ najczęściej to właśnie w ich przypadku występują dolegliwości hormonalne. Dotyczą one głównie nadmiaru estrogenu, przy jednoczesnym niedoborze progesteronu.
Kobiety często skarżą się na nieestetyczny wygląd skóry, co często potocznie określają „pomarańczową skórką” lub zauważalnymi „grudkami”. Zadają pytanie, dlaczego powstają te zmiany. Otóż ma to związek nie tylko z hormonami, lecz również z siedzącym trybem życia, przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej, ale także z zakładaniem zbyt obcisłych ubrań. Przykładowo cellulit jest szczególnie powiązany z noszeniem jeansów. Jeżeli kobieta ma tendencję do noszenia zbyt ciasnych ubrań (zwłaszcza w odcinku bioder), to drenuje swoje ciało w kierunku przeciwnym do pożądanego. Ma to swoje podłoże w niewłaściwym ucisku – od góry do dołu. Powielany mit o tym, że kobieta powinna nosić obcisłe ubrania (w celu uniknięcia cellulitu) powoduje, że problem ten jest jedynie nasilany.
Przylegające powinny być bowiem rajstopy czy legginsy, jednak na pewno nie jeansy.
Drenaż limfatyczny, presoterapia i inne zabiegi drenujące mają swoje zastosowanie w ucisku, dlatego, że zawsze działają od dołu ku górze. Tylko wtedy dochodzi bowiem do uwolnienia limfy i umożliwienia jej swobodnego przepływu.
Optymalne rozwiązanie
Jeżeli pacjentka zmaga się z permanentnym i uporczywym zastojem limfatycznym, to z pewnością nie uzyska trwałego postępu po jednej serii zabiegów. Bo choć efekt może być widoczny już nawet po pierwszym razie, to dopiero określona liczba regularnych zabiegów gwarantuje stałe działanie antycellulitowe i poprawiające kondycję skóry. Dziesięć zabiegów w odstępie dwutygodniowym to optymalne rozwiązanie dające długoterminowe rezultaty.
Obrzęki limfatyczne są problemem kobiet bez względu na wiek. Może on dotyczyć dwudziestolatek, kobiet w średnim wieku, ale również tych po sześćdziesiątym roku życia. Tylko przytoczone zabiegi kosmetologiczne i zdrowy tryb życia zapewnią równowagę, komfort życia codziennego i wolność od cellulitu.