Działania mające na celu zapobiegać starzeniu należy rozpocząć w wieku 20+, czyli na wczesnym etapie procesu starzenia. Daje to wysokie prawdopodobieństwo sukcesu terapeutycznego i dobrze rokuje na przyszłość.
Jako ekspert w dziedzinie pielęgnacji i osoba wyznająca ideę slow agingu mam zasadę, że wszystkie działania mające na celu zapobiegać starzeniu należy rozpocząć na wczesnym etapie procesu starzenia. Istnieje pula zabiegów, które stosuję w tej grupie pacjentów z dużym powodzeniem.
Polecane zabiegi dla dwudziestolatków
• Zabiegi typu waterpeel, czyli pilingi wodne – w sposób delikatny, bezpieczny, nie uszkadzając skóry, usuwamy martwe komórki naskórka wraz z zalegającymi w ujściach masami rogowo-łojowymi. To zabiegi o działaniu typowo oczyszczającym, poprawiające przepuszczalność skóry, wchłanialność składników nawilżających czy odżywczych, zapewniające natychmiastowy efekt poprawy kondycji skóry.
• Pilingi chemiczne z zastosowaniem kwasów: AHA/BHA, migdałowego, azelainowego, mlekowego, salicylowego o stężeniach 15–30%. W terapiach ze zmianami trądzikowymi i przy redukcji blizn i przebarwień pozapalnych stosujemy oczywiście wyższe stężenia. Kwas salicylowy znajduje także zastosowanie w redukcji zaskórników i grudek.
• Tlenoterapia, infuzja tlenowa – mają działanie antyoksydacyjne, poprawiają przepuszczalność substancji odżywczych, nawilżają.
• Fotoodmładzanie – zarówno światło pulsacyjne IPL, jak i światło podczerwone w sposób bezpieczny energetyzują skórę, a przy trądziku wykazują działanie antybakteryjne, likwidują rumień naczyniowy, pobudzają czynnik wzrostu komórkowego.
• Frakcyjne pilingi laserowe – redukują blizny i przebarwienia. Przeprowadza się je z wykorzystaniem lasera CO2 lub erbowo-yagowego. Oba przebudowują skórę i uzupełniają braki w tkankach.
Świadoma pielęgnacja codzienna
Ważne są dobrze dobrane preparaty z bezpiecznymi składnikami aktywnymi, odpowiadające na problemy tego etapu procesu starzenia.
• Nawilżanie – podstawowa ochrona skóry przed utratą wilgoci, stosowanie ceramidów odbudowujących uszkodzenia, kwasu hialuronowego wiążącego wodę w naskórku. W badaniu, które ukazało się w „Journal of Cosmetic Dermatology”, stosowanie kremów nawilżających przez 8 tygodni poprawiło gęstość skóry i zmniejszyło widoczność zmarszczek u pacjentów z oznakami starzenia.
• Antyoksydacja – ograniczenie działania wolnych rodników uszkadzających enzymy i ceramidy w skórze. Badania nad substancjami antyoksydacyjnymi (flawonoidy, keratynoidy, kwas ferulowy, witamina C) wykazały ich ogromną skuteczność w anti-agingu. Według autorów artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Skin Pharmacology and Physiology” suplementacja diety witaminami C i E przez 12 tygodni może poprawiać gęstość i jędrność skóry oraz zmniejszać zmarszczki u pacjentów z pierwszymi oznakami starzenia.
• Fotoprotekcja – ochrona przed głównym czynnikiem starzenia, promieniowaniem UV, które indukuje łojotok, co może prowadzić do nasilenia trądziku i powstawania przebarwień. Zgodnie z badaniem, które zostało opublikowane w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine”, stosowanie kremów z filtrem przeciwko promieniowaniu UV przez 4–5 lat może zmniejszać widoczność zmarszczek i zapobiegać pojawianiu się nowych. Fotoprotekscja to niezbędny element pielęgnacji w młodym wieku.
Podsumowanie
Skóra dwudziestolatków, mimo że wciąż bardzo młoda i jędrna, także zasługuje na szczególną uwagę. Warto podjąć działania pielęgnacyjne w myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Na tym etapie życia, kiedy zmiany są subtelne, wręcz niezauważalne, szanse na wygraną walkę o zachowanie młodego wyglądu na dłużej są największe. Slow aging w wieku 20+ zapobiega głębokim zmianom zapalnym, które dają o sobie znać na dalszych etapach procesu starzenia.