W XXI wieku, który charakteryzuje się rosnącą popularnością dbania o siebie i swój wygląd, coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie kariery w branży beauty. Wielu początkujących przedsiębiorców, skupiając się na wykonywaniu usług na najwyższym poziomie i promowaniu swojego biznesu, zapomina o odpowiednim zabezpieczeniu prawnym. Jaką dokumentację powinien zatem posiadać gabinet medycyny estetycznej, aby funkcjonował zgodnie z prawem?
Konsekwencje niedopełnienia formalności prawnych
Według statystyk w ciągu ostatnich 3 lat prawie połowa polskich przedsiębiorców napotkała na trudności o charakterze prawnym. Co więcej, polscy przedsiębiorcy wskazują na drugim miejscu zmienność prawa jako czynnik, którego najbardziej obawiają się w swoich firmach. Z roku na rok zwiększa się również liczebność kontroli w salonach beauty. Właściciele gabinetów medycyny estetycznej mogą być kontrolowani przez 26 instytucji, a konsekwencją tych kontroli mogą być kary finansowe opiewające na kwoty rzędu nawet 200 000 000 zł.
Warto uświadomić sobie, że świadcząc usługi z zakresu medycyny estetycznej, odpowiada się również za zdrowie, a w niektórych przypadkach – za życie klientów.
W dzisiejszych czasach rośnie też świadomość klientów, którzy stają się coraz bardziej roszczeniowi. Niejednokrotnie zdarza się, że ci niezadowoleni z usługi kierują sprawę na drogę postępowania sądowego, żądając tym samym odszkodowań. Mając na uwadze wyżej wymienione powody, trzeba prowadzić odpowiednią dokumentację prawną w gabinecie medycyny estetycznej.
Regulamin – podstawowy dokument każdego gabinetu medycyny estetycznej
Wykonując usługi czy też sprzedając produkty należy zawrzeć umowę, która określa warunki danej transakcji. W gabinecie, który prężnie się rozwija i przyjmuje wielu klientów, prawdopodobnie nie jest możliwe podpisanie umowy z każdym z nich. Dlatego tak ważny jest regulamin gabinetu. Jest to dokument, który zastępuje poniekąd umowę między przedsiębiorcą a klientem. Powinien określać podstawowe warunki i zasady panujące w gabinecie.
Należy również pamiętać, że na każdym przedsiębiorcy ciążą pewnego rodzaju obowiązki nałożone przez przepisy prawa. Przykładowo, należy poinformować konsumenta (osobę prywatną, która nie jest przedsiębiorcą) o przysługujących mu prawach, w związku z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów. Za pomocą regulaminu można spełnić większość tych wymagań.
Trzeba mieć świadomość, że regulaminu dotyczą autorskie prawa majątkowe, w związku z czym nie można go skopiować z innego gabinetu. Takie zachowanie niesie za sobą wiele konsekwencji. Często również bywa tak, że regulamin jest konstruowany przez osobę, która nie ma z prawem nic wspólnego i nie wie, że niektóre zapisy są tzw. „klauzulami niedozwolonymi”. W praktyce oznacza to, że pewnych zapisów w regulaminie stosować nie można. Zapisami takimi są np.: „Reklamację można składać tylko i wyłącznie do momentu wyjścia z gabinetu” lub „Za rzeczy pozostawione w poczekalni, gabinet nie odpowiada”. Wprowadzając takie sformułowania, zupełnie nieświadomie, można narazić się na niezapowiedzianą kontrolę z urzędu ochrony konkurencji i konsumentów.
Prawidłowo napisany regulamin może być dla przedsiębiorcy swoistego rodzaju tarczą ochronną. Wprowadzając odpowiednie zapisy można uchronić się przed:
- ciągłym odwoływaniem wizyt,
- notorycznymi spóźnieniami klientów,
- bezzasadnymi reklamacjami,
- oskarżeniami o nielegalne wykorzystywanie zdjęć efektów przed i po zabiegu,
- przychodzeniem na zabiegi z dziećmi lub zwierzętami.
Negatywnych skutków można wymieniać wiele, ponieważ potencjalnych sytuacji jest mnóstwo, ale najważniejsze jest uświadomienie sobie, że warto mieć taki dokument w swoim gabinecie.
Podsumowując, każdy gabinet powinien posiadać spersonalizowany regulamin, określający zasady funkcjonowania danego gabinetu oraz stworzony przez prawnika – by uniknąć niepotrzebnych błędów i stresu.
W drugiej części niniejszego artykułu przedstawione zostaną kolejne istotne dokumenty, m.in. ankieta przedzabiegowa i zalecenia po zabiegu.
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zawarte w niniejszym artykule informacje były rzetelne oraz kompletne. Należy jednak pamiętać, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności prawnej lub finansowej za mogące się pojawiać błędy, nieścisłości, przeoczenia lub niezgodności.
Niezależnie od powyższego, zamieszczone w artykule fragmenty aktów prawnych nie stanowią źródła prawa – mają pomóc zrozumieć omawianą materię. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią akty normatywne ogłaszane w Dzienniku Ustaw i Monitorach Polskich.
Niniejszy artykuł ma charakter tylko i wyłącznie edukacyjny, a zawarte w nim informacje nie odnoszą się do konkretnego stanu faktycznego. Artykuł nie jest świadczeniem pomocy prawnej i nie może za taką zostać uznany. W szczególności nie może on być uznany za poradę prawną, opinię prawną czy chęć jej wyrażenia, wykładnię prawa lub konsultację prawną w jakiejkolwiek sprawie. Autor artykułu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wyrządzone w związku z zastosowaniem się do prezentowanych treści lub też niezastosowaniem się do nich. Każda sprawa wymaga indywidualnej analizy z uwzględnieniem wszystkich okoliczności faktycznych. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skonsultować się z adwokatem, radcą prawnym lub specjalistą w danej dziedzinie. Stan prawny (Polska) na dzień 24.11.2021r.
Jeżeli chciałabyś skonsultować się z Nami, to napisz na adres: biuro@pcscognito.pl