Zabieg mezoterapii igłowej to doskonały i sprawdzony sposób na poprawienie kondycji skóry. Jego efekty – odmłodzenie, nawilżenie i rozświetlenie skóry – są pożądane przez klientów w każdym wieku.
Mezoterapia polega na dostarczeniu do tkanki odpowiednio dobranych substancji aktywnych, zawartych w gotowych lub odpowiednio przygotowanych preparatach.
Istotą zabiegu jest pokonanie bariery naskórkowej, przez którą nie przenika większość substancji aktywnych. Istotna jest tutaj głębokość, na którą aktywne składniki są transportowane. Głębokość wkłuć uzależniamy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Płytkie nakłucia (granica skórno-naskórkowa) to rewitalizacja, głębszymi (skóra właściwa) uzyskujemy efekt silnego odmłodzenia, najgłębiej (tkanka podskórna) sięgamy przy zabiegach na ciało.
Duża skuteczność mezoterapii igłowej, to efekt działania dwóch mechanizmów. Już samo nakłuwanie igłami stymuluje rewitalizację skóry. Mikronakłucia rozpoczynają etap gojenia się ran – w tym procesie uwalniane są płytki krwi, które odpowiadają za jej krzepnięcie, produkowany jest kolagen, elastyna i czynniki wzrostu. Dodatkowo dostarczamy skórze składników budulcowych, nawilżających i odżywczych. Wybór preparatów, wstrzykiwanych podczas zabiegu jest ogromny, ale najpopularniejsze składniki aktywne w koktajlach do twarzy to: kwas hialuronowy, witaminy, krzemionka organiczna, aminokwasy, sole mineralne, peptydy, antyoksydanty.
Aby w pełni wykorzystać potencjał mezoterapii igłowej i zyskać zadowolonych klientów, konieczne jest poznanie technik prawidłowego wprowadzania preparatu oraz metod stosowania tego zabiegu. W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się metoda naskórkowa, a kiedy lepiej zastosować technikę mikropęcherzykową, nappage czy depozytową?
Metoda naskórkowa – podstawowe informacje
- Najbardziej powierzchowna metoda, najczęściej wykorzystywana do biorewitalizacji skóry.
- Najbardziej bezpieczna metoda z uwagi na kontrolowaną długość igieł, co wiąże się z tym, że nie jesteśmy w stanie wejść za głęboko w inne warstwy skóry i doprowadzić do ich uszkodzenia.
- Wybieramy preparaty z małymi cząsteczkami, aby mogły wchłonąć się w naskórku i warstwie powierzchownej skóry.
- Metoda ta jest najbardziej podobna do mezoterapii mikroigłowej z wykorzystaniem urządzenia Dermapen.
Metoda mikropęcherzykowa – podstawowe informacje
- Podajemy substancję na granicy skóra-naskórek, na głębokość wkłucia 1 – 1,5 mm.
- Najlepsze efekty można uzyskać dzięki preparatom na bazie kwasu hialuronowego wzbogaconego o witaminy, aminokwasy czy mikroelementy lub czystego kwasu hialuronowego.
- Ta metoda jest bardzo bezpieczna, jeżeli chodzi o podawany materiał. Kwas hialuronowy nieusieciowany jest naturalnym składnikiem naszego organizmu, a więc przy podawaniu go w warstwy skóry właściwej nie mamy ryzyka zatkania naczyń krwionośnych.
- Natomiast usieciowany kwas hialuronowy stosowany jest do wypełniania zmarszczek i ubytków, oraz do powiększania ust, a także do zabiegów wolumetrycznych.
Metoda nappage – podstawowe informacje
- Szybkie wkłucia pod odpowiednim kątem, przy wykorzystywaniu krótkich igieł, najczęściej stosowane w walce z łysieniem oraz w przypadku rozstępów i cellulitu,
- Stosując metodę nappage istnieje ryzyko zbyt głębokiego wkłucia igły i dotarcia do tkanki podskórnej, a co za tym idzie, uszkodzenia naczynia. Może wówczas powstać nieestetyczny siniak. Przy tej metodzie najlepiej sprawdzają się krótkie igły.
Nie polecamy tej metody, ze względu na duże straty preparatu, który nie dociera do celu, pozostając na skórze. W zasadzie stymulują skórę tylko nakłucia.
Metoda depozytowa (liniowa/punktowa/wolumetryczna):
- Zabieg polega na wprowadzeniu głęboko w skórę lub w tkankę podskórną tzw. depozytów z preparatu, który poprzez powolne, stopniowe wchłanianie stymuluje i nawilża skórę.
- Sprawdza się również przy pracy z niedoskonałościami ciała, gdy dobierając odpowiedni preparat redukujemy tkankę tłuszczową czy cellulit.
- Do tej metody wybieramy specjalne preparaty, które nie są zalecane do podawania metodą nappage i mikropęcherzykową, ponieważ cząsteczki składników aktywnych są zbyt małe, szybko się wchłaniają i nie zdążą nam stymulować tkanki podskórnej.
Mezoterapia igłowa – efekty, zalecenia, wskazania i przeciwwskazania
Dużą zaletą mezoterapii igłowej jest brak sezonowości. Zabiegi można wykonywać przez cały rok. Częstotliwość zabiegów zależy od tego, jakim preparatem pracujemy i jakie efekty chcemy uzyskać. W tym przypadku stosujemy się do zaleceń producenta. Najczęściej wykonujemy terapię składająca się z:
• 4 zabiegów wykonywanych co tydzień (4 zabiegi w ciągu 4 tygodni)
• Później 2 zabiegi co 2 tygodnie (2 zabiegi w ciągu 4 tygodni)
• Następnie 2 zabiegi co miesiąc (1 zabieg w miesiącu)
Efekty kolejnych zabiegów kumulują się, dlatego warto zachęcić klientów do decydowania się na całą serię. Wykonywanie pojedynczych zabiegów nie da oczekiwanego efektu i według mnie, nie ma żadnego sensu terapeutycznego.
Zabieg mezoterapii igłowej jest zabiegiem bolesnym. W przypadku większości klientów wymaga zastosowania maści do znieczulenia miejscowego. Są jednak nieliczne osoby, które zabieg ten wytrzymują bez znieczulenia. Wówczas warto zrezygnować z maści, gdyż efekt zabiegu jest lepszy jeśli nie zastosujemy znieczulenia. Preparaty znieczulające obkurczają bowiem mocno naczynia krwionośne, osłabiając efekt terapeutyczny.
Efekty zabiegów mezoterapii igłowej:
- odmłodzenie skóry
- rewitalizacja
- nawilżenie
- poprawa napięcia
- rozjaśnienie plam
- poprawa kolorytu
- spłycenie zmarszczek
- redukcja blizn
- delikatny lifting
- poprawa jakości skóry w okolicy oka
Zabieg możemy wykonywać u osób stosunkowo młodych, już od 25 roku życia.
Wskazania do mezoterapii igłowej:
- profilaktyka przeciwzmarszczkowa
- profilaktyka przeciw oznakom starzenia
- zwiotczenie skóry
- ujędrnianie skóry
- nawilżenie skóry
- likwidacja cellulitu
- wygładzanie rozstępów i blizn
- modelowanie sylwetki
- pobudzanie krążenia
Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej:
- choroby skóry, aktywny stan zapalny
- opryszczka, trądzik, stany ropne
- ciąża i okres laktacji
- uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu
- obecność wypełniaczy (odczekać 3 tyg.)
- kuracja kortykosteroidami (odczekać miesiąc)
- zakrzepica/ zapalenie żył (zamykanie naczyń)
- skóra źle tolerująca nakłucie – silnie naczyniowa
- stosowanie leków obniżających krzepliwość (m.in. kwasu acetylosalicylowego, heparyny, acenokumarolu)
- skóra ze skłonnością do tworzenia się blizn i keloidów
- stan podgorączkowy, przeziębienie
- kuracja retinoidami (odczekać 6 miesięcy)
- choroby nowotworowe (dopiero po 6. miesiącach od ustąpienia choroby)
- choroby autoimmunologiczne
- epilepsja
- nieuregulowana cukrzyca,
- choroby krwi (HIV, WZW)