Wiedza i umiejętności z zakresu akupunktury przeciwbólowej zwiększają zaufanie pacjentów do profesjonalistów medycyny estetycznej, pokazując, że są oni zaangażowani w zapewnienie im kompleksowej i holistycznej opieki.
Akupunktura jest starożytną metodą leczenia, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej (Traditional Chinese Medicine, TCM). Słowo „akupunktura” pochodzi z łacińskiego acus oznaczającego igłę i punctura oznaczającego nakłucie. Zatem akupunktura znaczy tyle, co „nakłucie igłą”.
Akupunktura w Polsce
Historia akupunktury w Polsce sięga lat 60. XX wieku, kiedy to zaczęła być introdukowana przez lekarzy chińskich, którzy przybywali do Polski głównie w ramach współpracy naukowej pomiędzy naszymi krajami. Pierwsze próby stosowania akupunktury miały miejsce w ośrodkach leczenia przewlekłych schorzeń, takich jak choroby reumatyczne czy neurologiczne. Początkowo jednak ta forma terapii nie była popularna i spotykała się z pewnymi oporami ze strony polskiego środowiska medycznego.
W latach 70. i 80. XX wieku akupunktura zaczęła zyskiwać na popularności, zwłaszcza w kręgach pacjentów, którzy szukali alternatywnych metod leczenia. W tym okresie powstały pierwsze polskie towarzystwa i stowarzyszenia akupunktury, a także kursy i szkolenia dla lekarzy, którzy chcieli zgłębić tę metodę leczenia. Wprowadzenie akupunktury do praktyki medycznej umożliwiono w Polsce w 1989 roku, kiedy to Ministerstwo Zdrowia uznało akupunkturę za metodę leczniczą. To zapoczątkowało jej rozkwit: akupunktura upowszechniła się i stała jednym z elementów terapii stosowanych zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i alternatywnej. Zaczęto łączyć zabiegi akupunktury z medycyną tradycyjną, a efekty częstokroć przewyższały oczekiwania.
Obecnie istnieją liczne ośrodki medyczne, gabinety i kliniki oferujące usługi z zakresu akupunktury. Pomimo tego, że akupunktura nadal budzi pewne kontrowersje i że istnieje kilka różnych podejść do akupunktury, jako taka jest coraz bardziej akceptowana w Polsce jako skuteczna metoda leczenia różnych schorzeń i coraz częściej stosowana. Teoria Qi I meridianów jako punkt wyjścia do zrozumienia mechanizmu działania akupunktury. W chińskiej filozofii Qi (czyt. czi) oznacza energię życiową, która przepływa przez całe ciało i jest fundamentalnym aspektem życia każdego człowieka. To siła, która utrzymuje równowagę między wszystkimi aspektami naszego bytu: fizycznymi, emocjonalnymi i duchowymi. Energia Qi płynie w tzw. meridianach – niewidzialnymi ścieżkami lub kanałami. W organizmie człowieka jest 12 podstawowych meridianów. Są one związane z różnymi narządami i funkcjami ciała, a na ich przebiegu znajdują się punkty akupunkturowe, które odpowiednio stymulowane regulują przepływ Qi. Właściwy przepływ Qi wpływa na postrzeganie i doświadczanie bólu, dlatego zastosowanie akupunktury przy bolesnych zabiegach, także z zakresu medycyny estetycznej, może być kluczowe dla komfortu i samopoczucia pacjenta.
W jaki sposób akupunktura przeciwbólowa działa na organizm?
Poprzez stymulację cienkimi igłami akupunkturowymi konkretnych punktów na ciele pacjenta wywoływana jest w organizmie reakcja fizjologiczna i neurologiczna. Zostaje aktywowany układ endorfinowy, co w rezultacie prowadzi do uwolnienia endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych wytwarzanych przez organizm.
Endorfiny działają na receptory opioidowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, zmniejszając percepcję bólu oraz wywołując uczucie przyjemności i relaksu. Akupunktura może wpłynąć także na przewodzenie sygnałów bólowych w układzie nerwowym. Impulsy nerwowe wywołane wkłuciem igły modyfikują sposób, w jaki mózg odbiera i interpretuje sygnały bólowe – dochodzi do zmniejszenia odczuwanego bólu. W rezultacie zostaje aktywowany układ autonomiczny, regulujący tempo bicia serca, ciśnienie krwi, a reakcja na stres zostaje zredukowana do minimum.
Akupunktura przeciwbólowa w medycynie estetycznej
Przykładem innowacyjnego zastosowania akupunktury jest branża medycyny estetycznej. Pojawiają się specjaliści tej dziedziny, którzy wykorzystują stymulację punktów akupunkturowych do uśmierzania bólu pacjenta podczas wykonywanego zabiegu. Wiedzą oni, że mogą zabieg może być bolesny dla pacjenta ze względu na różne czynniki, takie jak próg tolerancji bólu czy rodzaj i intensywność samego zabiegu.
Przykładem zabiegu, podczas którego warto pokusić się o wykorzystanie akupunktury przeciwbólowej, jest mezoterapia igłowa, polegająca na wstrzykiwaniu substancji odżywczych do skóry za pomocą igieł. Równie bolesnym zabiegiem może być depilacja laserowa. W tym przypadku za ból odpowiedzialne są impulsy lasera nakierowane na mieszki włosowe. Może pojawić się uczucie pieczenia lub kłucia, które zintensyfikowane powoduje u pacjenta mocny dyskomfort.
Akupunktura przeciwbólowa sprawdzi się także przy laseroterapii, podczas której usuwane są blizny, przebarwienia czy zmarszczki. Przeciwbólowe właściwości akupunktury można również wykorzystać przy peelingach chemicznych, iniekcjach wypełniaczy czy botoksu, robieniu makijażu permanentnego, a także przy usuwaniu tatuażu.
W jaki sposób akupunktura może zmniejszyć doznanie bólu podczas zabiegów?
Mechanizmy działania akupunktury przeciwbólowej działają synergicznie, prowadząc do zmniejszenia odczuwanego bólu oraz do poprawy samopoczucia podczas zabiegu medycyny estetycznej. Dobór punktów akupunkturowych nie jest przypadkowy. Po ukończeniu profesjonalnego szkolenia z zakresu akupunktury przeciwbólowej specjalista medycyny estetycznej potrafi znieczulić pacjenta miejscowo, pomóc w rozluźnieniu mięśni, co w konsekwencji zmniejsza ich napięcie oraz ból związany z procedurami estetycznymi, a także wpływa na redukcję stresu i lęku. Stymulacja punktów akupunkturowych działa kojąco na układ nerwowy, przyczyniając się do uczucia spokoju i relaksu oraz zmniejszenia percepcji bólu. Dodatkowo poprawie ulega przepływ energii Qi w ciele pacjenta , a blokady energetyczne, które mogą być związane z odczuwaniem bólu, zostają zredukowane.
Jak widać, akupunktura może być skuteczną metodą wspomagającą redukcję bólu podczas zabiegów estetycznych. Warto jednak pamiętać, że indywidualne odpowiedzi na akupunkturę mogą się różnić, a skuteczność terapii może zależeć od wielu czynników, w tym od rodzaju i przyczyny bólu oraz odpowiedzi organizmu na terapię. Ważne jest, aby skonsultować się z wykwalifikowanym akupunkturzystą, który dostosuje możliwości terapii do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Można też skorzystać z wiedzy zdobytej w trakcie profesjonalnego szkolenia z akupunktury przeciwbólowej skierowanego do specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej, które stanowi niezwykle wartościowy krok w rozwoju ich praktyki z kilku istotnych powodów.
Po pierwsze, umożliwia ono tym profesjonalistom poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie łagodzenia bólu u ichpacjentów. Dzięki tym dodatkowym kompetencjom specjaliści medycyny estetycznej mogą oferować kompleksową opiekę, która nie tylko poprawia wygląd zewnętrzny, ale także wspiera komfort i dobrostan pacjentów.
Po drugie, akupunktura przeciwbólowa bazuje na holistycznym podejściu do zdrowia, uwzględniając jego aspekty fizyczne, emocjonalne i energetyczne. Posiadając umiejętności z zakresu akupunktury przeciwbólowej, specjaliści medycyny estetycznej mogą lepiej zrozumieć potrzeby i wyzwania swoich pacjentów, co umożliwia świadczenie im kompleksowej opieki.
Po trzecie, posiadanie dodatkowych umiejętności z zakresu akupunktury przeciwbólowej pozwala profesjonalistom medycyny estetycznej na oferowanie dodatkowych usług swoim pacjentom. Może to przyciągnąć nowych klientów, którzy poszukują skutecznych metod łagodzenia bólu w ramach zabiegów estetycznych.
Po czwarte wreszcie, wiedza i umiejętności z zakresu akupunktury przeciwbólowej zwiększają zaufanie pacjentów do profesjonalistów medycyny estetycznej, pokazując, że są oni zaangażowani w zapewnienie kompleksowej i holistycznej opieki. Pacjenci mogą czuć się pewniej, wiedząc, że ich potrzeby – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne – są brane pod uwagę podczas zabiegów estetycznych.
Podsumowując, wiedza z zakresu akupunktury przeciwbólowej przyczynia się do poszerzania umiejętności profesjonalistów w dziedzinie medycyny estetycznej, zwiększenia zakresu oferowanych przez nich usług oraz poprawy relacji z pacjentami. Umożliwia kompleksową opiekę w trakcie wykonywanych zabiegów.