Wpływ biotechnologii na rynek branży kosmetologicznej oraz medycyny estetycznej jest ogromny. Jednym z przejawów tego oddziaływania jest obecny trend Biotech Beauty.
Biotechnologia obejmuje wiele dziedzin nauki, w tym między innymi biologię, biochemię oraz inżynierię. Zastosowania biotechnologii są rozległe, co przedstawiono na łamach książki „Rola komórek macierzystych we współczesnej medycynie estetycz- nej i kosmetologii” (Musiał C., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023). Producenci preparatów kosmetycznych wykorzystują potencjał biotechnologii do opracowywania nowych substancji aktywnych i wytwarzania składników nowej generacji w odpowiedzi zarówno na aktualne potrzeby skóry konsumentów, jak i postępujący u nich proces starzenia. W przemyśle biotechnologia jest kojarzona z procesami fermentacji, w których stosowane są bioreaktory. Potencjał fermentacji został wykorzystany także w preparatach do pielęgnacji skóry celem wsparcia mikrobioty skórnej. W branży kosmetologicznej i trychologicznej w nurt biotech beauty wpisuje się również formułowanie innowacyjnych składników aktywnych dzięki zastosowaniu technik laboratoryjnych z użyciem kultur komórkowych, kultur tkankowych, GMO czy sztucznej inteligencji. Prawdziwą innowację przyniesie jednak zastosowanie procesów biotechnologicznych na poziomie projektowania produktu końcowego lub opakowania, bez konieczności ograniczania się do opracowania określonego surowca. Najpopularniejszą substancją pochodzenia biotechnologicznego znajdującą zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej jest kwas hialuronowy, czyli niesiarczanowany glikozaminoglikan. Pod względem fizjologicznym HA jest biopolimerem, zlokalizowanym głównie w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej i w skórze właściwej. Kwas hialuronowy obecny w preparatach kosmetycznych otrzymywany jest przede wszystkim dzięki wykorzystaniu techniki fermentacji mikrobiologicznej. W przemyśle najczęściej zastosowanie znajduje szczep Streptococcus. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy występuje w postaci usieciowanej i nieusieciowanej, przede wszystkim jako składnik preparatów wypełniających i przeznaczonych do mezoterapii igłowej (wraz z innymi substancjami aktywnymi, takimi jak aminokwasy czy przeciwutleniacze), a także powszechnie obecnie stosowanych biostymulatorów. Iniekcja kwasu hialuronowego stymuluje proliferację receptorów fibroblastów, jednocześnie indukując syntezę kolagenu. Zgodnie z raportem z 2021 roku rynek biotechnologii estetycznej wycenia się na blisko 65 miliardów dolarów.
Oczy świata nauki i medycyny są obecnie zwrócone na terapię genową oraz nowe zastosowania egzmsomów i komórek macierzystych. Aktualnie technologia egzosomalna ukierunkowana na przeciwdziałanie starzeniu się rośnie w siłę – ponad 40 konkurentów rynkowych opracowuje skuteczne formulacje biotechnologiczne. Egzosomy, czyli pęcherzyki zewnątrzkomórkowe w skali nano, wykazują zdolność do przekraczania barier tkankowych oraz komunikacji międzykomórkowej, dzięki czemu od dziesięcioleci znajdują zastosowanie jako terapeutyczne nośniki leków. Charakteryzują się przy tym niskimi immunogennością i toksycznością. W estetyce lekarskiej egzosomy są wykorzystywane do iniekcyjnych zabiegów regeneracyjnych – indukują syntezę kolagenu oraz redukują stany zapalne. W kosmetologii stosowane są miejscowo, w postaci ekstraktów pochodzenia roślinnego, jako składniki preparatów pielęgnacyjnych. Podobne zastosowanie znajdują autologiczne komórki macierzyste w medycynie estetycznej oraz ekstrakty z roślinnych komórek macierzystych w kosmetologii i trychologii. Z biologicznego punktu widzenia egzosomy przekazują istotne informacje międzykomórkowo w obszarze mikrośrodowiskowym, również w zakresie rozwoju szeregu dermatoz, takich jak łuszczyca czy trądzik różowaty. Komórka – egzosom – komórka to nadal złożone i nie do końca zbadane zagadnienie. Połączenie biotechnologii, medycyny estetycznej i kosmetologii przejawia się w postaci nowych standardów estetycznych – w wykorzystaniu komórek macierzystych czy egzosomów.
Egzosomy, czyli pęcherzyki zewnątrzkomórkowe w skali nano, wykazują zdolność do przekraczania barier tkankowych oraz komunikacji międzykomórkowej, dzięki czemu od dziesięcioleci znajdują zastosowanie jako terapeutyczne nośniki leków
Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat egzosomy zrewolucjonizują również rynek farmaceutyczny. Aktualne zastosowywania komórek macierzystych i egzosomów to jedynie zaczątek innowacji, które stanowią przyszłość branży. Nadchodzi nowa era medycyny estetycznej i kosmetologii, bazująca na potencjale biotechnologii, która stanie się standardem terapeutycznym w zakresie działań regeneracyjnych i przeciwstarzeniowych.