Coraz więcej mężczyzn zgłasza się do gabinetów kosmetycznych z problemem wypadania włosów. Panowie przestają czuć opór przed taką wizytą i szukaniem rozwiązania swojego problemu.
Co powoduje wypadanie włosów u mężczyzn? Jakie są najlepsze sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością? Jakie preparaty warto zarekomendować klientom zmagającym się z łysieniem?
Łysienie u mężczyzn – przyczyny
Łysienie jako choroba (alopecia) dzieli się na dwa typy o różnym pochodzeniu. Pierwszy to łysienie androgenowe, drugi – plackowate. To, jak będziemy podchodzić do terapii na porost włosów u mężczyzn, zależy od typu i przyczyn tej dolegliwości.
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Wypadanie włosów tego typu jest uwarunkowane genetycznie i występuje u większości mężczyzn – u niektórych pojawia się szybciej, u innych później. Łysienie powoduje enzym zwany 5-alfa reduktazą, który przekształca testosteron w jego aktywną formę, zwaną w skrócie DHT. Ten związek jest odpowiedzialny za obkurczenie się mieszków włosowych, a w efekcie, za ich zanik.
Odporne na działanie DHT są włosy na potylicy – dlatego mężczyźni często doświadczają łysienia jedynie na czubku głowy.
Łysienie plackowate u mężczyzn
Łysienie plackowate jest dużo rzadszą chorobą niż łysienie androgenowe, dotykającą około 0,2% populacji. Ma podłoże immunologiczne i zazwyczaj poprzedza ją silna trauma lub przewlekły stres. Może też łączyć się z chorobami autoimmunologicznymi lub występować rodzinnie.
Wypadanie włosów u mężczyzn związane z tą chorobą objawia się „plackami” łysiny pojawiających się w losowych miejscach, co wynika z przewlekłego stanu zapalnego, który się wokół nich tworzy.
Leczenie łysienia u mężczyzn
Sposobów na rozwiązanie problemu łysienia u mężczyzn jest wiele i są one zależne od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby. Metody i preparaty na porost włosów u panów to różnego rodzaju toniki, kremy, maści, jak również specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne. Wiele z nich pacjent może samodzielnie stosować w domu. Istnieją także leki, które prawidłowo dobrane przez dermatologa, zwalczają przyczynę łysienia.
Jak przyspieszyć porost włosów u mężczyzn?
Aby przyspieszyć porost włosów, przede wszystkim należy wprowadzić kilka zmian w stylu życia. Kluczowa jest zbilansowana dieta, bogata w białka i składniki mineralne, z których najważniejsze to: biotyna, cynk, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy, takie jak C, D i E. Lepiej unikać prostownic, suszarek oraz farbowania. Ponadto istnieją dowody na to, że masaże głowy są nie tylko przyjemne, ale pomagają w wyrastaniu nowych, grubszych włosów!
Preparaty na porost włosów u mężczyzn – czy są skuteczne?
Domowe sposoby na łysienie u mężczyzn to najczęściej stosowanie szamponów i kuracji przeciwko wypadaniu włosów, dostępnych szeroko w aptekach, drogeriach oraz w internetowych sklepach z kosmetykami. Te metody są w pewnym stopniu skuteczne w początkowych etapach łysienia, jednak gdy wypadanie włosów osiągnie określone stadium, odwrócenie tego procesu będzie wymagać interwencji dermatologa, trychologa lub kosmetologa. Specjalista może zalecić kurację farmakologiczną lub specjalistyczny zabieg. Dla wielu mężczyzn to jedyny sposób na pokonanie łysienia.
Tabletki na porost włosów u mężczyzn
Uzupełnienie codziennej diety w niezbędne nam makro- i mikroskładniki na pewno jest sensownym rozwiązaniem. Najskuteczniejsze w przeciwdziałaniu wypadania włosów są biotyna, cynk, selen oraz kompleks witamin z grupy B. Dodatkowo warto stosować kompleks witamin A+E+C, który ma korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dobór suplementacji uzależniony jest oczywiście od wyników badań, wskazujący na określone niedobory.
Odżywki i szampony na porost włosów dla mężczyzn
Większość odżywek mających przywrócić włosom siłę i objętość opiera się na połączeniu stymulujących komórki skóry białek oraz olejków wzmacniających samą strukturę włosa. Takie podwójne działanie pobudza mieszki do wytwarzania nowych włosów, a już istniejące zabezpiecza przed wypadaniem. Wiele z tych preparatów zawiera również witaminy, minerały aminokwasy czy kwasy nukleinowe, mające odżywić skórę głowy, niejako zapewniając jej składniki do budowy włosa.
Szampony w swoim składzie oraz działaniu są bardzo podobne do opisanych wyżej odżywek – ich zawartość ma na celu uzupełnienie potrzebnych komórkom substancji, leczenie stanów zapalnych czy też pobudzenia krążenia w skórze głowy. Łączą w sobie nowoczesne substancje lecznicze oraz naturalne ekstrakty roślinne, wykazujące właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia.
Z uwagi na to, na pewno warto zadbać o uzupełnienie swojej oferty takimi produktami, aby móc zaproponować klientowi kontynuowanie kuracji gabinetowej w domu.
Jak zatrzymać łysienie u mężczyzn? Profesjonalnymi zabiegami!
Zabiegiem zdobywającym coraz większą popularność ze względu na swoją niewątpliwą skuteczność i zaskakujące efekty jest mezoterapia skóry głowy [tutaj link]. Polega ona na bezpośrednim wprowadzaniu odżywczego preparatu prosto do warstwy skóry właściwej. Preparaty te mogą być zarówno syntetyczne, jak i autogenne – tak jak osocze bogatopłytkowe (PRP). I jedne, i drugie maksymalnie stymulują komórki skóry do intensywnej pracy nad tworzeniem nowych włosów.
Istnieje wiele preparatów przeznaczonych do mezoterapii skóry głowy. Niektóre to składniki odżywcze lub suplementy, takie jak czysta biotyna (np. od Dives lub MCCM), preparaty działające nawilżająco i oczyszczająco na skórę (np. dekspantenol) oraz kompleksowe mieszanki wielu substancji (Dermaheal HL, Dr. Cyj Hair Filler, mieszanka aminokwasów i witamin HairCare). Dobór optymalnego w danym przypadku preparatu odbywa się na podstawie wywiadu z klientem.
Mezoterapia skóry głowy to szybki i bardzo skuteczny zabieg, który pomógł już wielu mężczyznom na różnych etapach zaawansowania łysienia. Na pewno warto go rozważyć jako alternatywę dla innych kuracji albo ich uzupełnienie.