Dłonie czasem zdradzają nasz wiek wcześniej niż twarz. Są też bardziej narażone na niekorzystne czynniki środowiska i z reguły słabiej przed nimi chronione. Dlatego medycyna estetyczna i kosmetologia oferują zabiegi, które pomagają zachować młody i zdrowy wygląd dłoni.
Dłonie są jednym z pierwszych obszarów, na których ujawniają się oznaki starzenia, ponieważ są mocno eksponowane na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a także narażone na działanie wewnętrznych procesów biologicznych. Pomimo, że wiele osób skupia się głównie na pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu, warto pamiętać, że dłonie również wymagają odpowiedniej uwagi i troski. Medycyna estetyczna i kosmetologia oferują różne zabiegi, które mogą pomóc w zachowaniu młodego i zdrowego wyglądu dłoni. Coraz więcej pacjentów zwraca się do kliniki Preibisz SkinDoctors w poszukiwaniu rozwiązania problemu starzenia się skóry dłoni. Warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na jego wystąpienie.
Utrata objętości
Wraz z wiekiem skóra na dłoniach traci tkankę tłuszczową, kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, które są niezbędne do utrzymania jędrności i elastyczności. Tymczasem jednym z głównych powodów starzenia się dłoni jest utrata objętości w tkankach, która prowadzi do pojawienia się zmarszczek oraz uwidocznienia się żył i kości.
Promieniowanie UV
Dłonie są często wystawione na działanie promieni słonecznych, co przyspiesza proces starzenia się skóry. Promienie UV powodują degradację włókien kolagenowych, przyczyniają się do tworzenia wolnych rodników, ale także do powstawania plam pigmentacyjnych i drobnych zmarszczek na dłoniach. Narażanie dłoni na promieniowanie UV bez zastosowania filtra SPF może przyspieszać wiele niekorzystnych procesów.
Brak ochrony
Wiele osób zaniedbuje ochronę dłoni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak detergenty, środki czyszczące i inne substancje chemiczne. Wszystkie one mogą prowadzić do wysuszenia skóry, podrażnień i uszkodzenia naskórka oraz przyczyniać się do wcześniejszego starzenia się skóry.
Brak nawilżenia
Dłonie mają mniej gruczołów łojowych niż inne części ciała, przez co znacznie szybciej dochodzi do ich przesuszenia. Niedostateczne nawilżanie może prowadzić do wysuszenia skóry i utraty jej elastyczności, co sprawia, że zmarszczki stają się bardziej widoczne.
Wraz z wiekiem skóra na dłoniach traci tkankę tłuszczową, kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, które są niezbędne do utrzymania jędrności i elastyczności
Istnieje wiele zabiegów, które mogą przywrócić młodzieńczy wygląd dłoni.
Mezoterapia
To zabieg polegający na wprowadzeniu substancji odżywczych, takich jak witaminy, aminokwasy i kwas hialuronowy, bezpośrednio do skóry dłoni. Mezoterapia igłowa oraz mikroigłowa, stymulując produkcję kolagenu i elastyny, poprawia jędrność i elastyczność skóry oraz nawilża. Jedną z substancji najczęściej stosowanych w tego typu zabiegach jest kwas hialuronowy w postaci nieusieciowanej. Jest on naturalnie występującym składnikiem skóry, mającym zdolność wiązania wody. Po podaniu kwas hialuronowy przyciąga i zatrzymuje wodę, co skutkuje zwiększonym nawilżeniem skóry. Dzięki temu skóra dłoni staje się bardziej miękka, gładka i elastyczna.
Laseroterapia
Zastosowanie lasera może pomóc w redukcji plam pigmentacyjnych na dłoniach. Emitując wiązkę laserową, urządzenie rozprasza złogi melaniny, barwnika skóry odpowiedzialnego za tworzenie przebarwień. Dzięki temu skóra nabiera jednolitego kolorytu. Tego typu lasery doskonale radzą sobie z redukcją przebarwień, takich jak plamy starcze (lentigo solaris), przebarwienia potrądzikowe, hormonalne (np. melasma), posłoneczne czy związane z uszkodzeniami mechanicznymi. W dbaniu o skórę dłoni szerokie zastosowanie mają również inne lasery. Urządzenia oparte na technologii frakcyjnego lasera Q-switch Nd:YAG, która oddziałuje na głębokie warstwy skóry, poza wyrównaniem kolorytu doskonale pobudzają produkcję kolagenu i elastyny.
Stymulatory tkankowe
Obecnie jednymi z częściej wykorzystywanych stymulatorów tkankowych są preparaty oparte na polinukleotydach. Ich działanie polega na aktywacji fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny i innych składników strukturalnych skóry. Poprzez stymulację tych komórek polinukleotydy pobudzają proces odbudowy i regeneracji skóry dłoni. Powoduje to poprawę jędrności, elastyczności i gładkości skóry, a także redukcję zmarszczek. Polinukleotydy mają ponadto właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, co może przyczynić się do ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i spowolnić procesy starzenia. Zabieg polega na podaniu polinukleotydów w głębsze warstwy skóry, gdzie wywierają one działanie stymulujące.
Hydroksyapatyt wapnia
Ten naturalny minerał występujący w tkankach kostnych i zębach w medycynie estetycznej jest stosowany jako wypełniacz do modelowania konturów i odmładzania skóry. Podanie go na skórę dłoni poprawia ich wygląd i redukuje widoczne oznaki starzenia. Zabieg polega na aplikacji preparatu w głąb skóry za pomocą cienkiej igły. Głównym zadaniem hydroksyapatytu wapnia zastosowanego w tym obszarze jest stymulacja produkcji kolagenu. Po podaniu na skórę hydroksyapatyt wapnia stymuluje fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, kluczowego białka skóry, odpowiadającego za jej elastyczność, jędrność i zdrowy wygląd. Wzrost produkcji kolagenu może pomóc w poprawie struktury skóry dłoni i zwiększeniu jej elastyczności.
Peeling chemiczny
Zabieg ten polega na usunięciu warstwy zewnętrznej skóry i pobudzeniu tym samym jej odnowy. Peeling chemiczny może pomóc w redukcji zmarszczek i przebarwień na dłoniach, jednocześnie poprawiając teksturę skóry.
Terapia światłem LED
Wykorzystuje specjalne diody LED emitujące światło o określonej długości fali, które penetruje skórę i stymuluje procesy regeneracyjne. Ten nieinwazyjny zabieg może pomóc w poprawie kolorytu skóry, redukcji przebarwień i stymulacji produkcji kolagenu.
Osocze bogatopłytkowe (PRP)
Jest substancją uzyskiwaną z krwi pacjenta, która zawiera wysoką koncentrację płytek krwi i czynników wzrostu. Zabieg z użyciem PRP polega na wprowadzeniu tej substancji w skórę dłoni w celu stymulacji regeneracji. W przypadku tego zabiegu ważną kwestią jest zdrowie pacjenta. Bez- względnym przeciwwskazaniem do zastosowania osocza bogatopłytkowego są choroby onkologiczne i autoimmunologiczne.
Medyczny dwutlenek węgla CO2
Karboksyterapia jest procedurą medyczną, podczas której dwutlenek węgla (CO2) jest wprowadzany pod skórę za pomocą cienkiej igły w celu osiągnięcia różnych korzyści terapeutycznych. Dwutlenek węgla stymuluje krążenie krwi i pobudza uwalnianie tlenku azotu, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i poprawy dotlenienia tkanek. Po- nadto CO2 może stymulować produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy jędrności, elastyczności i ogólnej kondycji skóry dłoni.
Wspomaganie się zabiegami wykonywanymi w klinikach medycyny estetycznej i kosmetologii może nie tylko doprowadzić do poprawy wyglądu dłoni, ale także wpłynąć na wzrost pewności siebie i samopoczucia pacjenta. Ważne jest jednak, aby wybierać zaufane kliniki i skonsultować się z doświadczonym specjalistą przed podjęciem decyzji o jakichkolwiek zabiegach.
Podsumowując, starzenie się dłoni jest naturalnym procesem, który wynika z utraty kolagenu i elastyny, ekspozycji na promieniowanie UV, zmian pigmentacyjnych, utraty tłuszczu oraz braku odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii mogą być skutecznym sposobem opóźnienia i redukcji oznak starzenia się dłoni, przywracającym im młodzieńczy wygląd. Pamiętajmy jednak, że aby osiągnąć najlepsze rezultaty, każdy zabieg powinien być przeprowadzony w renomowanych klinikach przez profesjonalistów