Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Pod tym szerokim terminem kryje się jednak wiele technik i metod jej wykonywania. Dziś przyjrzymy się mezoterapii mikroigłowej i bezigłowej. Komu są rekomendowane, jakie mają zalety i na co należy szczególnie uważać podczas ich wykonywania?
Mezoterapia mikroigłowa
Połączenie technologii medycznej i kosmetologicznej to właśnie mezoterapia frakcyjna mikroigłowa. Metoda ta jest często wybierana przez specjalistów ze względu na na łatwiejszą technikę, kontrolowane podawanie preparatu, ale też bezpieczeństwo zabiegu. W moim gabinecie z zabiegu z Dermapenem (specjalnym urządzeniem do automatycznego nakłuwania skóry) korzystamy najczęściej.
Zabieg polega na kontrolowanym uszkadzaniu skóry, poprzez jej mechaniczne nakłuwanie za pomocą cieniutkich igiełek, które gęsto „dziurkują” skórę. Zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia z jednorazową głowicą wyposażoną w 9 lub 12 sterylnych mikroigieł.
Kartridże używane do zabiegu są jednorazowe i sterylne, a ich igiełki i wkłuwają się w skórę, stymulując ją do regeneracji na głębokość od 0.5 do 2.5 mm. Igiełki wbijają się pionowo, nie rozrywając struktury tkanki. Dodatkowo podczas zabiegu w głębsze warstwy naskórka wprowadzone zostają specjalnie skomponowane koktajle o właściwościach nawilżających, odżywczych, napinających. Dzięki temu dochodzi do natychmiastowego i optymalnego transportu składników aktywnych, a efekty są widoczne bardzo szybko.
Zabieg mezoterapii frakcyjnej jest zabiegiem mniej bolesnym niż klasyczna mezoterapia, ale w przypadku klientów z niskim progiem bólowym musimy sięgnąć po znieczulenie.
Mezoterapia mikroigłowa – jak wybrać kartridże?
Kartridzę 24-igłowe służą do usuwania drobnych przebarwień, obkurczania porów, ogólnego odmładzania i rozjaśniania skóry.
Kartridżę 42-igłowe wybieramy do usuwania zmarszczek, drobnych blizn potrądzikowych lub po ospie wietrznej, średnich przebarwień i ogólnego odżywienia skóry.
Kartridż NANO-igłowy, który posiada dużą ilość krótkich igieł (nanoigły), polecany jest do cery cienkiej, wrażliwej, naczyniowej oraz okolic oka i zabiegów BB Glow.
Długość igieł jest regulowana po włączeniu urządzenia. Ustawiamy ją obracając pierścieniem zgodnie ze skalą długości.
Zalecana seria to 4-6 zabiegów wykonywanych co 3-4 tygodnie.
Dermapen w praktyce – najczęściej zadawane pytania
1. Jak wykonać zabieg mezoterapii mikroigłowej na skórę wokół oczu, na cienie pod oczami?
Zabieg taki można wykonać na płytkiej głębokości, najczęściej kartridżem NANO, stosując odpowiedni preparat, pomagający zredukować określony problem.
2. Czy zabieg mezoterapii mikroigłowej można wykonać na cerę naczyniową?
Tak, mezoterapię mikroigłową można stosować u osób z cerą naczyniową. Wprowadza się wówczas do skóry odpowiednie koktajle uszczelniające i wzmacniające, które zapobiegają pękaniu kolejnych naczyń. U osób z cerą naczyniową stosuje się płytkie wkłucia korzystając z nano-igieł.
3. Czy można wykonać zabieg mezoterapii mikroigłowej na trądzik różowaty?
Nie, trądzik różowaty jest przeciwwskazaniem do wykonania mezoterapii mikroigłowej.
4. Czy w czasie zabiegu Dermapen szarpie skórę?
Nie, jeżeli zabieg przeprowadzony jest prawidłowo, igiełki wbijają się pionowo w skórę, nie rozrywając jej struktury.
5. Z jakiego materiału wykonane są igły w kartridżach do mezoterapii i czy są one bezpieczne?
Igły wykonane są ze stali chirurgicznej, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo zabiegu.
6. Czy zabieg mezoterapii mikroigłowej jest bolesny?
Jak każdy zabieg przebiegający z przerwaniem ciągłości skóry jest to zabieg bolesny. Odczucia klienta zależne są też od jego progu bólowego. Oczywiście istnieje możliwość znieczulenia. Jednak nie zaleca się jego stosowania ponieważ zmniejsza to efektywność i skuteczność zabiegu.
Mezoterapia bezigłowa
Elektroporacja, czyli mezoterapia bezigłowa, to idealne rozwiązanie dla Klientów, którzy boją się bólu i panicznie reagują na widok igieł. Aparaty do przeprowadzania elektroporacji, wykorzystują zjawiska fizyczne zachodzące w błonach komórkowych i w warstwie rogowej skóry, otwierające nowe drogi wprowadzania aktywnych preparatów, bez konieczności użycia igieł.
Zabieg przeprowadzany jest z użyciem wysokonapięciowego jednokierunkowego prądu impulsowego o częstotliwości radiowej. Skojarzone działanie elekroporacji i ultradźwięków, zwiększa ilość, głębokość i równomierność wprowadzania substancji aktywnych w głąb skóry, niemożliwą w przypadku innych systemów dyfuzyjnych.
Mezoterapia bezigłowa jest zabiegiem bezpiecznym, ponieważ nie uszkadza błon komórkowych. Pozwala jedynie na wprowadzenie do poszczególnych komórek cząsteczek preparatów kosmetycznych. Kanały elektroporacyjne otwierają się tylko na czas wprowadzania koktajlu, następnie zostają zamknięte.
Mezoterapia bezigłowa – fazy zabiegu
I FAZA wprowadzenie koktajlu zabiegowego – zachodzi proces elektroporacji, czyli otworzenia kanalików jonowych. W tej fazie substancje aktywne wnikają w komórki.
II FAZA cyrkulacja – dalsze (głębsze) wprowadzanie substancji aktywnych. W komórce zaczyna wytwarzać się ciśnienie. Pod jego wpływem, przez kanaliki jonowe (komórka ma ich kilka) wypychane są zawarte w komórce toksyny.
III FAZA drenaż – dalsze głębsze wprowadzanie substancji aktywnych. Podciśnienie wyrównuje się do stanów pierwotnych (normalizuje).
IV FAZA stymulacja – zamknięcie kanalików jonowych i wyrównanie końcowe ciśnienia komórkowego.
Tę metodę polecam do nieinwazyjnego odmładzania skóry osobom, które boją się bólu i z tego powodu nie decydują się na terapie igłowe czy mikroigłowe.
Dla optymalnych efektów najlepiej jest wykonać serię 6 – 8 zabiegów, w odstępie 1 tygodnia.
Mezoterapia bezigłowa – przeciwwskazania
Choć zabieg elekroporacji jest bezpieczny i w czasie jego wykonywania nie dochodzi do uszkodzenia skóry, nie wszystkim Klientom możemy go zaproponować.
Przeciwwskazaniami do mezoterapii bezigłowej są:
- metalowe elementy w ciele
- choroby serca
- rozrusznik serca
- choroby żył
- epilepsja
- nadwrażliwość skóry
- stany zapalne skóry
- alergia na składniki kosmetyków
- ciąża i okres karmienia
- cukrzyca
- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze
- stosowanie leków przeciwkrzepliwych
- gorączka, osłabienie i wyniszczenie organizmu
- choroba nowotworowa i guzki niewiadomego pochodzenia
- przerwana ciągłość skóry
- trądzik różowaty