Zabiegi medycyny estetycznej, jeszcze kilka-kilkanaście lat temu, kojarzone były tylko
i wyłącznie ze sztucznością i nadmiernie ponaciąganą skórą twarzy, przypominającą maskę. Przez pryzmat oglądanych w mediach ofiar nieudanych operacji plastycznych, wiele osób rezygnowało z inwazyjnych zabiegów, w obawie przed nienaturalnym wyglądem i oszpeceniem. Jednakże, procedury zabiegowe, jak i cała branża kosmetologii estetycznej, ewoluuje i rozwija się w niewiarygodnie szybkim tempie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadzane są coraz nowsze metody pozwalające zatrzymać i przeciwdziałać procesom starzenia zachodzącym
w skórze.
Proces starzenia się skóry twarzy polega na opadaniu skóry na skutek grawitacji, utracie jej wypukłości i naturalnych krzywizn, zaniku tkanki łącznej, tłuszczowej i kostnej, a także utracie sprężystości, na skutek spadku ilości kolagenu. Dawniej stosowane metody polegały przede wszystkim na wycięciu odpowiedniej ilości skóry, a następnie jej podciągnięciu. Obecnie wykonywane zabiegi skupiają się na poprawie napięcia systemu powięziowo–mięśniowego oraz przywróceniu naturalnych wypukłości (krzywizn) twarzy i ewentualnie modyfikacji jej mimiki. Z tego względu, większość zabiegów estetycznych wykonywanych w gabinetach medycyny i kosmetologii estetycznej ma charakter zapobiegawczy (prewencyjny), a dopiero potem naprawczy, czyli korekcyjny.
Poznaj 10 najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej
Kolejność zabiegów jest przypadkowa.
1. Botoks
Toksyna botulinowa jest silną neurotoksyną, hamującą uwalnianie acetylocholiny w połączeniu nerwowo-mięśniowym. Blokując przewodzenie impulsów nerwowych odpowiedzialnych za skurcze mięśni twarzy, działa na nie relaksująco i powoduje wygładzenie zmarszczek mimicznych. Stosowana jest przede wszystkim do usuwania zmarszczek pojawiających się w górnej części twarzy (lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła i kurze łapki). Zabieg przynosi szybki efekt, który widoczny jest w ciągu kilku dni od zabiegu i utrzymuje się nawet do 6 miesięcy, nie wymaga znieczulenia ani rekonwalescencji.
2. Mezoterapia igłowa
Zabieg polegający na miejscowych iniekcjach różnych substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych podawanych śródskórnie, w celu pobudzenia skóry do odnowy. Mezoterapia ma działanie dwutorowe: biorestrukturyzacja (odbudowa składników skóry, w wyniku kontrolowanego jej „uszkodzenia”, czyli prowokowania kaskady drobnych stanów zapalnych, pobudzających natychmiastową odpowiedź organizmu) oraz biorewitalizacja (odtworzenie optymalnego, fizjologicznego środowiska w skórze poprzez suplementację m.in. witamin, aminokwasów czy kwasu hialuronowego).
3. Osocze bogatopłytkowe
Zabieg, w którym wykorzystuje się czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste pozyskane z pobranej i odwirowanej krwi własnej pacjenta. Osocze bogatopłytkowe podawane jest metodami iniekcyjnymi, dzięki czemu powoduje intensywną regenerację i odmłodzenie skóry. Zabieg pobudza syntezę komórek macierzy, aktywuje mikrokrążenie i stymuluje fibroblasty oraz produkcję kolagenu. Metoda ta jest bezpieczna dla zdrowia i nie powoduje reakcji alergicznych. Szczególnie jest stosowana w terapii przeciwstarzeniowej, przeciwdziałaniu wypadania włosów oraz redukcji blizn potrądzikowych i rozstępów.
4. Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna to małoinwazyjna metoda modelowania sylwetki przede wszystkim dla osób z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu tkanka tłuszczowa jest likwidowana poprzez podskórne podawanie substancji, które prowadzą do uszkodzenia komórek tłuszczowych.
W miejscach wstrzyknięcia preparatu powstaje kontrolowany stan zapalny tkanki tłuszczowej. Uwalniające się z komórek tłuszcze trafiają do krwi i są transportowane do wątroby, gdzie zostają poddane rozkładowi, a następnie są wydalane z organizmu. Zabieg może być stosowany w celu redukcji tłuszczu na brzuchu, udach czy wyeliminowaniu podwójnego podbródka.
5. Nici liftingujące
Nici liftingujące to bezpieczniejsza alternatywa dla liftingu operacyjnego. Zabieg ma celu poprawę sprężystości skóry i owalu twarzy, ponadto pomaga zniwelować chomiki i zmarszczki. Istnieją różne rodzaje nici: hialuronowe, polimlekowe czy nici PDO. Jednak, bez względu na rodzaj zastosowanych nici, zasada ich działania jest podobna: nici wprowadzane są pod skórę, następnie powoli i równomiernie rozpuszczają się, a wokół nich dochodzi do intensywnej produkcji kolagenu, który powoduje poprawę jędrności skóry.
6. Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Powiększanie i modelowanie ust to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej, który polega na wypełnieniu warg preparatem na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego. Zabieg poprawia kształt ust, podkreśla ich kontur i łuk kupidyna, dodatkowo dodaje objętości i unosi kąciki. Po zabiegu skóra ust i wokół ust staje się jędrna, napięta i gładka, a zmarszczki, np. palacza zostają zredukowane. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast i utrzymują się ok 6 miesięcy.
7. Wolumetria
Zabiegi wolumetryczne pozwalają na uzupełnienie zanikających z wiekiem tkanek i przywrócenie twarzy prawidłowych proporcji. Do wypełnienia może być zastosowany kwas hialuronowy lub stymulatory czyli kwas polimlekowy lub hydroksyapatyt wapnia, które pobudzają organizm do produkcji własnego kolagenu. Zabieg pozwala uwypuklić kości policzkowe, wymodelować linię żuchwy, podnieść opadające kąciki ust czy zniwelować bruzdy nosowo-wargowe. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast i utrzymują się około roku.
8. Radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa jest to zabieg polegający na mikronakłuciach skóry i jednoczesnym ogrzewaniu tkanek za pomocą promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Ciepło powoduje obkurczanie włókien kolagenowych, a także indukuje procesy tworzenia nowego kolagenu, dzięki czemu następuje intensywna regeneracja skóry. Zabieg może być stosowany w celu ujędrnienia zwiotczałej skóry twarzy, redukcji blizn, rozstępów i cellulitu.
9. Lifting termiczny
Lifting termiczny polega na podgrzaniu skóry promieniowaniem w zakresie podczerwieni, co powoduje nagrzanie głębokich warstw skóry i obkurczenie włókien kolagenowych. Skóra po zabiegu staję bardziej jędrna, gładka i sprężysta, a zmarszczki zostają wygładzone. Pobudzone podczas zabiegu fibroblasty produkują nowe włókna kolagenowe przez następne miesiące. Lifting termiczny może być stosowany nie tylko na obszarze twarzy, szyi i dekoltu, ale również na ramionach, udach i pośladkach.
10. Laseroterapia
Lasery stosowane w zabiegach estetycznych są urządzeniami bardzo uniwersalnymi. Ze względu na różną długość zastosowanej fali elektromagnetycznej, mogą mieć różnorodne działanie, m.in.: poprawa jędrności i napięcia skóry, usuwanie teleangiektazji, owłosienia i zmian skórnych: blizn, rozstępów, przebarwień a także tatuaży czy makijażu permanentnego. Ogromną zaletą laserów jest ich duża skuteczność i selektywne działanie na konkretny problem skórny bez uszkadzania okolicznych tkanek.