Akademia Estetik – o medycynie estetycznej
  • Medycyna estetyczna
  • Kosmetologia
  • Biznes
  • Psychologia
  • Wywiady
  • Historia

Archiwa

  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
Akademia Estetik – o medycynie estetycznej
0
0
Akademia Estetik – o medycynie estetycznej
  • Medycyna estetyczna
  • Kosmetologia
  • Biznes
  • Psychologia
  • Wywiady
  • Historia
  • Wywiady

Jeśli przeciętny pacjent traci więcej niż 100 włosów dziennie, to może budzić niepokój

  • 10 września 2022
  • Edyta Ochmańska
włosy

Rozmowa z Claudią Musiał, trycholożką, autorką książki „Trychologia kosmetologiczna i lekarska”.  

Jeśli mamy jakikolwiek problem z jelitami, np. stan zapalny, problemy z trawieniem, to od razu to widać na skórze, w tym na owłosionej skórze głowy. To jest barometr tego co się dzieje w naszym organizmie.

Claudia musiał – autorka książki Trychologia i kosmetologia lekarska

Trychologia to nowa dziedzina wiedzy. Zajmują się nią już nie tylko lekarze, kosmetolodzy, nawet fryzjerzy.

Bardzo dobrze, że fryzjerzy nie ograniczają się tylko do swojej rutynowej pracy, ale zwracają też  uwagę na zdrowie skóry głowy, zalecają zabiegi na wzmocnienie włosów, zdarza się, że odmawiają np. farbowania i innych zabiegów chemicznych jeśli widzą, że struktura włosa jest osłabiona. Potrafią to rozpoznać i mówią o tym. Ogromnie cieszy mnie rosnąca świadomość w zakresie zdrowia skóry głowy i włosów.

Włosy zdradzają stan naszego zdrowia. Można z nich wyczytać wiele chorób.

Najczęściej są to schorzenia tarczycy, anemia, nieodpowiednio zbilansowana dieta. Do rzadziej spotykanych należą również problemy z jelitami, bądź cukrzyca. Drugą grupę schorzeń stanowią te bezpośrednio zaobserwowane na skórze głowy. Tutaj mam na myśli łuszczycę lub łojotokowe zapalenie skóry. Często przyczyną wypadania włosów mogą być też choroby autoimmunologiczne.

Podczas badania struktury włosa pod mikroskopem można zaobserwować łuski włosa, które są ułożone dachówkowato. Jeśli przylegają równo, świadczy to o prawidłowym stanie organizmu oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Nie wystarczy jednak zwykłe spojrzenie na fryzurę. Do obserwacji trycholog potrzebuje fachowego sprzętu – trichoskopu.

Trichoskop to urządzenie, które w zależności od etapu badania powiększa włos od 60 do 1000 razy. Umożliwia to ocenę skóry głowy i łodyg włosów. Podczas badania struktury włosa pod mikroskopem można zaobserwować łuski włosa, które są ułożone dachówkowato. Jeśli przylegają równo, świadczy to o prawidłowym stanie organizmu oraz odpowiedniej pielęgnacji. Rozchylone łuski włosa mogą wskazywać na średnio lub wysokoporowatość. To pozwala na prawidłowe podjęcie działań w zakresie pielęgnacji włosów.

Kiedy powinno nam się zapalić światełko, że coś jest nie tak z włosami?

Jeśli przeciętny pacjent traci więcej niż 100 włosów dziennie, to może budzić niepokój, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. W takim przypadku, bardzo ważne jest między innymi oznaczenie poziomu cynku, selenu, hormonów tarczycy.

Propaguje pani trychologię holistyczną. Można powiedzieć, że to nowy trend w kosmetologii.

Zawsze zwracam uwagę pacjentom trychologicznym na dietę i higieniczny tryb życia. Czynniki te mają ścisły związek zarówno z wypadaniem włosów, jak również z dolegliwościami skórnymi takimi jak łupież, sucha skóra czy łojotokowe zapalenie skóry. Kolejnym ważnym aspektem, który zawsze poruszam, są problemy hormonalne, zażywane leki, stany zapalne w organizmie, niedobory, choroby przewlekłe. Nie zaczynamy kuracji w gabinecie bez wykonania zleconych badań oraz znalezienia przyczyny powstania nieprawidłowości. Po dogłębnej analizie możemy dopiero podjąć działania ukierunkowane na rozwiązanie konkretnego przypadku. Takie postępowanie pozwala wykluczyć schorzenia takie jak cukrzyca, choroby tarczycy i wiele innych przypadłości, które mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Dieta stymulująca dobrą kondycję włosów oraz ich wzrost powinna zawierać między innymi proteiny. Warto ją zatem wzbogacić o ryby, jajka i chude mięso, soję, owoce i warzywa.

Już dwa tysiące lat temu, Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny sugerował, że wszystkie choroby zaczynają się w jelitach.

Jeśli mamy jakikolwiek problem z jelitami, np. stan zapalny, problemy z trawieniem, to od razu to widać na skórze, w tym na owłosionej skórze głowy. To jest barometr tego co się dzieje w naszym organizmie. Dlatego tak istotne jest aby utrzymać homeostazę mikrobiomu jelitowego. Jeżeli chodzi o skład mikrobiomu skóry głowy, najprościej rzecz ujmując są to bakterie czy grzyby drożdżakopodobne, które z założenia powinny współistnieć w równowadze. Skóra głowy to dom dla setek milionów bakterii, grzybów i wirusów.

Z biologicznego punktu widzenia nadmierna utrata włosów z powodu przejścia COVID-19 polega na tym, że mamy do czynienia z przedwczesnym przejściem z fazy wzrostu włosa do fazy spoczynku czyli telogenowej.

Jakie błędy popełniamy najczęściej jeśli chodzi o pielęgnację włosów ?

Przede wszystkim nie zwracamy uwagi na podwójne mycie. Warto jest pozostawić pianę na głowie na 3 minuty, w trakcie drugiego mycia. Szczególnie istotne jest to w przypadku szamponów o działaniu leczniczym. Za często rozjaśniamy włosy, farbujemy preparatami o toksycznym składzie, nadużywamy środków do stylizacji włosów – to wszystko może doprowadzić do zachwiania równowagi mikrobiomu skóry głowy. Kolejnym błędem pielęgnacyjnym jest spanie z mokrą głową. W takim wilgotnym środowisku świetnie rozwijają się bakterie patogenne. Należy raz w tygodniu wykonywać peelingi trychologiczne, na przykład enzymatyczne, które pozwalają naszej skórze głowy oddychać. Jeszcze kilka lat temu w obiegowej opinii nie istniało pojęcie peelingu skóry głowy. Dziś mówi się, że peeling trychologiczny to, obok dobrego szamponu dobranego do potrzeb skóry głowy i stosowanej przy każdym myciu odżywki, podstawa świadomej pielęgnacji włosów. Dobre oczyszczenie skóry głowy z warstwy keratynizacji wspiera prawidłowy cykl wzrostu włosów. W niektórych przypadkach warto jest rozważyć zastosowanie laserowej terapii skóry głowy, a także fototerapii i mezoterapii, jednak po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.

Wiele osób, które przechodziły COVID-19 zgłaszało problem z nadmiernym wypadaniem włosów? Właściwie nie do końca wiadomo dlaczego?

Etiologia nadmiernej utraty włosów na skutek przejścia COVID-19 jest bardzo złożona, tak naprawdę ma na to wpływ szereg czynników. Na pewno to w jakim stanie był nasz organizm w momencie przejścia choroby wirusowej, ponadto czy występowała wysoka gorączka czy też nie. Dodatkowo, niezwykle istotną rolę pełni tutaj stres z którym zmagamy się w trakcie infekcji. Z biologicznego punktu widzenia, nadmierna utrata włosów z powodu przejścia COVID-19 polega na tym, że mamy do czynienia z przedwczesnym przejściem z fazy wzrostu włosa do fazy spoczynku czyli telogenowej.

Wyróżniamy trzy podstawowe fazy wzrostu włosów: anagen, katagen oraz telogen. Cykl wzrostu włosów odbywa się w czasie asynchronicznym, dzięki czemu nie zdarzają się nam okresowe wyłysienia.

Podczas tegorocznej gali wręczenia Oscarów cały świat usłyszał o łysieniu plackowatym. Zdobywca Oscara, Will Smith, spoliczkował prowadzącego Chrisa Rocka tuż po tym, jak mężczyzna pozwolił sobie na niewybredny żart dotyczący fryzury jego chorej żony. 

Dzięki temu wydarzeniu wiele osób dowiedziało się jak można sobie pomóc i do jakiego specjalisty się udać. Pacjenci z łysieniem plackowatym potrzebują wsparcia trychologów, dermatologów, psychologów. Łysienie plackowate to choroba o podłożu autoimmunologicznym z towarzyszącym stanem zapalnym mieszków włosowych. Układ immunologiczny, który teoretycznie powinien nas bronić przed czynnikami biologicznymi, zaczyna postrzegać nasze mieszki włosowe jako wroga i je atakować. Objawia się to właśnie łysym obszarem na skórze głowy. Ostatnie badania naukowe wskazują również na powiązanie układu pokarmowego z procesami autoimmunizacyjnymi, do których zalicza się również łysienie plackowate.

Skąd zainteresowanie trychologią ?

Z zawodu jestem kosmetologiem i trychologiem, a tak naprawdę fascynuję się trychologią już od 10 lat. Trychologia jest w naszym kraju niszą, zbyt mało osób o niej mówi, stąd też moje działania w tym zakresie. Postanowiłam edukować przyszłych trychologów na uczelniach wyższych. Poza tym jestem również doktorantką nauk medycznych gdzie realizuję projekt doktorski z zakresu badań laboratoryjnych in vitro, w nurcie onkologii eksperymentalnej w Katedrze i Zakładzie Chemii Medycznej Wydziału Lekarskiego GUMed. Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, jest moją macierzystą uczelnią, gdzie mam przyjemność prowadzić zajęcia dydaktyczne z zakresu kosmetologii i trychologii kosmetologicznej. Widzę ogromny potencjał w tej dziedzinie. Staram się propagować nurt trychologii holistycznej. Stan owłosionej skóry głowy jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Wyślij
Wyślij
Udostępnij
Tweet
Pin it
Powiązane tematy
  • trychologia
  • włosy
Edyta Ochmańska
Edyta Ochmańska

Obserwuje, słucha, czyta i podróżuje. A potem nie może się powstrzymać, żeby o tym nie napisać. Pytanie, które najczęściej sobie zadaje, brzmi: co o tym myślisz? Interesuje ją wszystko, co niekonwencjonalne i wyprzedzające epokę. Jest żądna wiedzy, ciekawa świata i ludzi. Od kilkunastu lat pracuje jako dziennikarka, pisała dla takich tytułów, jak „Trendy Art of Living”, „Dziennik. Gazeta Prawna”, „Igimag”. Uwielbia Włochy, mistykę i kuchnię wegeteriańską. Z wielką determinacją próbuje nauczyć się włoskiego. Nie lubi zimna, tłumu i hałasu. Jest uzależniona od kina, więc wolny czas najchętniej spędza w ciemnej sali kinowej. Często jeździ na rowerze i ćwiczy jogę. Do siebie i życia podchodzi z dystansem. Czasami chciałaby być niewidzialna.

Poprzedni wpis
zabiegi estetyczne dla osób w różnym wieku
  • Medycyna estetyczna

Zabiegi dla różnych grup wiekowych

  • 6 września 2022
  • dr Agnieszka Sasal
Czytaj
Następny wpis
atopowe zapalenie skóry
  • Kosmetologia

Atopowe zapalenie skóry – znak czasów i trudna codzienność

  • 13 września 2022
  • Jolanta Kozaczyńska
Czytaj
Zainteresuje Cię również
dieta zdrowa
Czytaj
  • Wywiady

Jak stracić na wadze, kochając jedzenie

  • Edyta Ochmańska
  • 4 listopada 2022
kosmetologia onkologiczna
Czytaj
  • Wywiady

Powrót do kobiecości

  • Edyta Ochmańska
  • 24 października 2022
wywiad komórki macierzyste
Czytaj
  • Wywiady

Klucz do długowieczności

  • Edyta Ochmańska
  • 17 października 2022
chirurgia estetyczna
Czytaj
  • Wywiady

Człowiek bez twarzy nie istnieje dla innych

  • Edyta Ochmańska
  • 30 września 2022
korekcja wzroku
Czytaj
  • Wywiady

Komfort życia bez okularów

  • Edyta Ochmańska
  • 20 września 2022
tlenoterapia
Czytaj
  • Wywiady

Kiedy tlen działa jak lek

  • Edyta Ochmańska
  • 2 sierpnia 2022
dr marek wasiluk
Czytaj
  • Medycyna estetyczna
  • Wywiady

Niektórzy chcą się oszpecić na własne życzenie

  • Edyta Ochmańska
  • 26 lipca 2022
elżbieta plichta osuch
Czytaj
  • Medycyna estetyczna
  • Wywiady

Lepsza wersja siebie? Same kosmetyki nie wystarczą.

  • Edyta Ochmańska
  • 28 czerwca 2022
Najnowsze
  • peelingi chemiczne
    • Kosmetologia

    Czas na dobry kwas czyli czy peeling musi złuszczać?

    • 22 stycznia 2023
    • Magdalena Mikołajczyk
      • Kosmetologia
    Czytaj
  • skóra sucha i wrażliwa
    • Kosmetologia

    Skóra sucha, wrażliwa, skłonna do atopii

    • 9 stycznia 2023
    • Dorota Szadkowska
      • Kosmetologia
    Czytaj
  • strona internetowa
    • Biznes

    Strona internetowa – najważniejsza wizytówka Twojego biznesu

    • 3 stycznia 2023
    • Justyna Łukasik-Russek
      • Biznes
    Czytaj
Kategorie
Bez kategorii
9 Posts
View Posts
Biznes
27 Posts
View Posts
Historia
3 Posts
View Posts
Kosmetologia
32 Posts
View Posts
Medycyna estetyczna
27 Posts
View Posts
Psychologia
4 Posts
View Posts
Wywiady
12 Posts
View Posts
Instagram
Popularne
  • peelingi chemiczne
    Czas na dobry kwas czyli czy peeling musi złuszczać?
    • Magdalena Mikołajczyk
  • skóra sucha i wrażliwa
    Skóra sucha, wrażliwa, skłonna do atopii
    • Dorota Szadkowska
  • strona internetowa
    Strona internetowa – najważniejsza wizytówka Twojego biznesu
    • Justyna Łukasik-Russek
  • Magdalena Wójcik
    2023 na kartkach kalendarza menadżera beauty
    • Magdalena Wójcik
  • czynniki wzrostu
    Czynniki wzrostu. Czy hit medycyny estetycznej jest bez wad?
    • Dorota Szadkowska
O nas
Dzięki wieloletniej obecności na rynku beauty, dobrze znamy Wasze potrzeby i oczekiwania i zrobimy wszystko, by nasz blog jak najlepiej na nie odpowiadał. Żeby osiągnąć zamierzony cel, do współpracy zaprosiliśmy doświadczonych ekspertów z różnych dziedzin. To oni są autorami tekstów i gwarantują ich najwyższą merytoryczną jakość.

Ostatnie wpisy

  • Czas na dobry kwas czyli czy peeling musi złuszczać?
  • Skóra sucha, wrażliwa, skłonna do atopii
  • Strona internetowa – najważniejsza wizytówka Twojego biznesu
  • 2023 na kartkach kalendarza menadżera beauty
  • Czynniki wzrostu. Czy hit medycyny estetycznej jest bez wad?
Akademia Estetik – o medycynie estetycznej
  • O nas
  • Eksperci
  • Kontakt
Portal dla specjalistów medycyny estetycznej

Wpisz szukaną frazę i naciśnij Enter.