Oczy to nie tylko zwierciadło duszy. To także nasza wizytówka. Oko i jego okolica to ta część twarzy, na którą zwracamy szczególną uwagę, a która zwykle jako pierwsza przypomina nam, że czas płynie nieubłaganie i że wszyscy się starzejemy.
Dla osób zajmujących się kosmetologią i medycyną estetyczną okolice oka stanowi duże wyzwanie. Z jakiego rodzaju problemami najczęściej spotykamy się na tym obszarze twarzy i jakie rozwiązania proponować pacjentom. Na te i inne pytania odpowiadają lekarki i specjalistki medycyny estetycznej Dorota Chomińska-Dorn (okulistka, chirurg okulistyczna) i Sylwia Korska-Szczechowska (otolaryngolog) z DS Clinic.
– Dlaczego okolica oka jest szczególnie ważna dla pacjentów, a jednocześnie stanowi duże wyzwanie dla kosmetologów czy lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną?
– To pierwsza okolica, gdzie pojawiają się oznaki starzenia. Często już w młodym wieku pojawiają się kurze łapki, obrzęki, cienie pod powiekami. Wynika to ze specyfiki skóry w tym obszarze. Mamy tu do czynienia z mniejszym wydzielaniem sebum, ubogą warstwą podskórną, a sama skóra jest cieńsza niż w innych partiach twarzy. Unaczynienie tej okolicy jest bogate ale płytkie, słabszy jest też odpływ chłonki. To wszystko sprawia, że właśnie wokół oczu najszybciej pojawiaj się niepożądane zmiany, z którymi przychodzą do nas już bardzo młodzi pacjenci i to bez względu na płeć.
– Z jakimi problemami tej okolicy najczęściej spotykają się Panie w gabinecie?
– O niektórych już wspomniałyśmy. Są to przede wszystkim zmarszczki, które zależnie od naszej mimiki, siły mięśni w tej okolicy, mogą pojawiać się już nawet koło 20 roku życia. Warto pamiętać, że twarz cały czas narażona jest na ekspozycję UV, a więc mamy tu do czynienia z nasilonym procesem fotostarzenia. To on w znaczniej mierze odpowiada za problemy, z którymi spotykamy się w gabinecie. Skóra staje się coraz cieńsza, bardziej przeźroczysta, mniej napięta. Pojawiają się przebarwienia, zasinienia, dochodzi do zaburzenia struktury, utraty objętości. Wielu pacjentów przychodzi do nas z tzw. workami pod oczami czy szukając rozwiązania problemu tzw. doliny łez.
Przyczyny problemów tej okolicy są różne. Poza procesami starzenia związanymi z wiekiem i ekspozycją na promieniowanie UV, ogromny wpływ na stan tej okolicy ma styl życia, dieta, sen, ale też działanie hormonów, stan zdrowia. Warto uświadamiać to pacjentom, bo często jedynym skutecznym rozwiązaniem jest współpraca specjalisty zajmującego się medycyną estetyczną z np. endokrynologiem.
– Na jakie problemy powinni być wyczuleni specjaliści, wykonujący zabiegi na tym obszarze twarzy?
– Wszystko zależy oczywiście od problemu z jakim się spotykamy. Z całą pewnością jednak kluczowa jest dobra znajomość anatomii, technik, które bierzemy pod uwagę, a także całościowe spojrzenie na ten obszar. Musimy też być świadomi, jakie są przeciwwskazania do poszczególnych zabiegów. Np. nigdy nie wypełniamy doliny łez osobie, które ma przepuklinę czy obrzęki pod oczami. Po wypełnieniu twarz będzie wyglądać po prostu źle. W takiej sytuacji zamiast podać wypełniacz, lepiej jest wykonać wolumetrię środkowej części twarzy, która wpłynie na wygląd okolicy oka. Spójrzmy na twarz pacjentki całościowo i dobierzmy taki zabieg czy takie zabiegi, które pozwolą nam osiągnąć najlepszy i najbardziej naturalny efekt. Pracując w okolicy oka musimy też pamiętać, że mamy tu kilka ważnych tętnic (skroniową, kątową, podoczodołową) i nerwów, które podczas zabiegu łatwo jest uszkodzić. Znajomość anatomii jest więc kluczowa. Podobnie technik podania. Np. jeśli wypełniając rowek powiekowo-policzkowy podamy preparat za płytko, zrobimy pacjentowi czy pacjentce „worek”. Nie mniej istotny jest też dobór kwasu, który w zależności od miejsca podania i efektu, który chcemy osiągnąć musi być odpowiednio usieciowany.
– Przejdźmy do konkretnych rozwiązań. Jakie zabiegi najczęściej wykonujemy w tej części twarzy?
– Wybór zabiegów jest duży. Wszystko zależy od konkretnego problemu czy problemów, rodzaju skóry, jej kondycji. Generalnie zasada jest taka, że przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu, powinniśmy podejść do tematu holistycznie. Tzn. dokładnie przyjrzeć się całej twarzy pacjenta, rozpoznać wszystkie problemy i zaproponować taki plan terapii, który pozwoli osiągnąć najbardziej korzystny rezultat. Jeśli istnieje taka możliwość, zawsze zaczynamy działanie od górnej części twarzy, czyli od czoła i okolicy oka, bo zabiegi, które wykonamy na tym obszarze, będą miały wpływ na całą twarz.
– W takim razie zacznijmy od czoła, które ma ogromny wpływ na wygląd okolicy oka.
-Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych na tym obszarze z pewnością należy botox. W wielu przypadkach to najskuteczniejszy, a często niezastąpiony zabieg. Wykonujemy go m.in. przy lwiej bruzdzie czy kurzych łapkach. Efekt widoczny jest bardzo szybko, a jego wykonanie ma bardzo duży wpływ na poprawę wyglądu tej okolicy.
O ile jednak botox paraliżując działanie mięśni pomoże w niwelowaniu zmarszczek, nie ma wpływu na kondycję skóry. Jeśli chcemy poprawić jej stan, pogrubić, rozjaśnić, ujędrnić i ogólnie sprawić, by wyglądała zdrowiej i młodziej, najlepsze będą zabiegi rewitalizujące. Stosujemy tu różnego rodzaju preparaty poprawiające gęstość i nawilżenie, które podajemy podczas zabiegu mezoterapii. Najczęściej do rewitalizacji stosujemy produkty zawierające nieusieciowiony kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, antyoksydanty i wiele innych. Alternatywą jest też podanie osocza bogatopłytkowego, które nie uczula i jest preparatem naturalnym. Stosując mezoterapię należy uprzedzić pacjenta, że efekt nie będzie widoczny po jednym zabiegu. Aby osiągnąć pożądany rezultat zwykle wykonujemy serię 3 – 6 zabiegów, w odstępach 2 – 4 tygodniowych.
Skuteczne zarówno w gabinetach jak i przy codziennej pielęgnacji, ale nie dające szybkiego efektu będą też pilingi. Mlekowy, migdałowy, azelainowy, retinowy, w małym stężeniu nawet glikolowy, stosowane systematycznie pozwolą rozjaśnić skórę, nadać jej blasku, odświeżyć.
Warto też wspomnieć o zabiegach z zastosowaniem lasera CO2. Wykonane ostrożnie, przy odpowiednim zabezpieczeniu oka, mają dużą skuteczność przy redukcji fotostarzenia. Likwidują drobne zmarszczki, przebarwienia, poprawiają napięcie i gęstość skóry, zwiększają kontrakcje kolagenu i penetrację stosowanych preparatów np. serum czy osocza.
Kolejnym zabiegiem, który często wykonujemy w okolicy oka, jest podanie wypełniacza. Dolina łez, rowek powiekowo-policzkowy, ale też środkowa część policzka to miejsca, gdzie stosujemy go najczęściej. Bardzo ważne jest, by stosować odpowiednie do danego obszaru preparaty i podać go na odpowiednią głębokość – pod mięsień, nadokostnowo, uważając na struktury anatomiczne.
– W ofercie gabinetu jest też blefaroplastyka. Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg i na czym polega?
– Kiedy wszystko inne zawodzi, a raczej kiedy wiemy, że problem jest zbyt nasilony i mniej inwazyjne metody nie będą skuteczne, proponujemy pacjentom zabieg blefaropastyki, czyli chirurgicznego plastycznej korekcji powiek . Wykonuje się go w przypadku nadmiernie rozciągniętej i opadającej skórze powiek, przy obecności tzw. worków czyli przepuklinie przegrody oczodołowej. Dzięki zabiegowi ten nadmiar, z którym nie możemy inaczej sobie poradzić, możemy po prostu usunąć. Zabieg można poszerzyć np. unosząc delikatnie kącik oka czy zmniejszając kurze łapki. Blefaroplastykę można powtarzać, czyli np. jeśli po kilku latach problem powróci, zabieg można wykonać ponownie. Ogromną zaletą tej metody jest tzw. efekt wow. Usuwając chirurgicznie nadmiar skóry możemy w jeden dzień odjąć sobie 10 lat. W blefaropastyce stosujemy cieniutkie szwy chirurgiczne, które nie przeszkadzają i pozwalają pacjentom wrócić do normalnej aktywności, jeszcze przed ich zdjęciem (zwykle między 7 a 10 dniem po zabiegu). Jest to metoda bezpieczna i skuteczna, ale oczywiście nie u każdego można ją stosować. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi, skłonność do tworzenia się bliznowców, duże problemy z ciśnieniem krwi. Przed i po zabiegu nie powinno się też palić papierosów.
Jak widać na problemy estetyczne okolicy oka możemy zastosować szereg różnych rozwiązań. Niektóre, jak zabieg chirurgiczny, botox czy zastosowanie wypełniacza dadzą efekty od razu. Inne dają rezultat po pewnym czasie i wymagają pewnej regularności. Pewne jest jednak, że to okolica, która najszybciej się starzenie, należy więc jak najwcześniej podejmować działania, by te procesy zatrzymać lub odwrócić.